Dünya
BBC Türkçe

Jean-Paul Belmondo: Ünlü Fransız aktör 88 yaşında hayatını kaybetti

Fransa ve dünya sinemasının en ünlü aktörlerinden Jean-Paul Belmondo 88 yaşında hayatını kaybetti. 1933 doğumlu aktör 2001'de felç geçirmiş ve kariyerini sonlandırmıştı.

06 Eylül 2021 18:16

Fransa ve dünya sinemasının en ünlü aktörlerinden Jean-Paul Belmondo 88 yaşında hayatını kaybetti. Belmondo, 1950'li yılların sonunda Fransa'da ortaya çıkan sinema akımı Yeni Dalga'nın önde gelen isimleri arasında gösteriliyordu.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Belmondo'nun avukatı Michel Godest, ünlü aktörün evinde yaşamını yitirdiğini söyledi.

Michel Godest, "Jean-Paul Belmondo bir süredir yorgundu. Huzur içinde öldü" dedi.

Fransa'da 'Bébel' olarak da anılan 1933 doğumlu aktör 2001'de felç geçirmiş ve kariyerini sonlandırmıştı.

Toplam 85 filmde rol alan Belmondo, 2017'de Fransa'nın Oscar'ı Cesar Sinema Ödülleri'nde Onur Ödülü'ne layık görülmüştü.

"Borsalino" (Borsalino Çetesi), "Guignolo" ve "As de l'As" gibi filmlerle tüm dünyada tanınan sanatçı, 1988'de Claude Lelouche'un yönetmenliğini üstlendiği "Itinéraire d'un enfant gate" adlı film ile En İyi Oyuncu Cesarı'nı almıştı.

EPA
EPA

Fransız heykeltıraş Paul Belmondo'nun oğlu olan Jean-Paul Belmondo erken yaşlarda tiyatroya ilgi duydu.

Konservatuvar eğitimi alan sanatçıya ünlü yönetmen Jean-Luc Godard 1959'da "À Bout de souffle" (Serseri Aşıklar) ile ilk rolünü oynama fırsatı tanıdı.

Jean-Paul Belmondo 60'lı yıllarda aralarında La Ciociara, "Un singe en hiver", "L'Homme de Rio"nun da bulunduğu 34 filmde rol aldı.

1964'te çekilen "L'Homme de Rio" aynı zamanda Belmondo'nun filmlerinde dublör kullanmadığı ilk aksiyon filmi oldu.

Belmondo kariyerinin kalanında bir daha dublör kullanmamış ve 1980'lerden bu yana Fransa'nın en çok kazanan aktörleri arasında yer almıştı.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir