Dünya
BBC Türkçe

Japonya'da anime stüdyosunda 'kundaklama': En az 23 ölü

Animasyon stüdyosuna giren bir kişi, etrafa bir sıvı döktü ve ardından sıvıyı ateşe verdi

18 Temmuz 2019 12:14

Japonya'nın Kyoto kentinde bir animasyon stüdyosunda kundaklama sonucu çıktığından şüphelenilen yangın sonucu en az 23 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 40 kişi de yaralandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre Perşembe yerel saatle 10.30'da Kyoto Animation Co adlı şirketin stüdyosuna giren bir kişi, etrafa bir sıvı döktü ve ardından sıvıyı ateşe verdi.

NHK televizyonu zanlının binayı ateşe verirken "Geberin" diye bağırdığı, binada yaklaşık 30 kişiden de haber alınamadığını söyledi. Japon basınına göre yangından etkilenen 36 kişi hastanede tedavi altına alındı.

Yangın başladığı sırada binada yaklaşık 70 kişi olduğu tahmin ediliyor.

İtfaiye binaya pencerelerden girdi
Reuters
İtfaiye binaya pencerelerden girdi

Adı açıklanmayan zanlı ise yaralı bir şekilde yakalandı.

BBC Tokyo Muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, görgü tanıklarının binada büyük bir patlama duyduklarını, ardından da binanın hızla alevlere teslim olduğunu aktarıyor.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir itfaiye sözcüsü "Binada mahsur kalmış kişileri kurtarmaya çalışıyoruz" dedi.

KyoAni adıyla bilinen ve 1981'de kurulan Kyoto Animation, ülkede popülerleşen "K-On" ve "Melancholy of Haruhi Suzumiya" adlı animasyon şovlarını hazırlıyordu.

Çalışanlarına kare başına ödeme yapan ve bu yüzden işçi hakları savunucuları tarafından eleştirilen çoğu animasyon şirketinin aksine çalışanlarına düzenli maaş veren KyoAni, Evergarden dizisini dünya çapında yayınlaması için Netflix'le anlaşmıştı.

Yangının ardından sosyal medya kullanıcıları, sevdikleri KyoAni karakterlerinin çizimleriyle başsağlığı dileklerini paylaştı.

https://twitter.com/juantwothreefoe/status/1151715872874074113

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir