Gündem

Japonlar kadınlar iğne oyası öğreniyor

TAVŞANLI (Kütahya), (DHA) - KÜTAHYA'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesine gelen Japonya uyruklu 3 kadın, 'çiti' adı verilen iğne oyası yapımını öğreniyor

06 Ocak 2018 01:30

TAVŞANLI (Kütahya), (DHA) - KÜTAHYA\'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesine gelen Japonya uyruklu 3 kadın, \'çiti\' adı verilen iğne oyası yapımını öğreniyor.
Antalya\'da yaşayan Ikumi Nonaka, Japonya\'dan Türkiye\'ye turist olarak gelen Riko Tokoro ve Akiko Kawasaki ile birlikte Tepecik beldesinde oturan Hatice Kaymaz\'ın evine konuk oldu. Tepecik beldesinde kadınların \'Çiti\' adını verdiği iğne oyası işlemesinin yapımını öğrenmek istediklerini belirten Ikumi Nonaka, bu işi öğrenmek ve yerinde görmek amacıyla Hatice Kaymaz ile iletişim kurduklarını anlattı. Kaymaz\'ın daveti üzerine Tepecik beldesine Riko Tokoro ve Akiko Kawasaki ile birlikte geldiğini söyleyen Ikumi Nonaka şöyle devam eti:
\"Buranın iğne oyasının özelliği, has ipekten oluştuğu için çok özel. Japonya\'dan iki arkadaş da bu çitilerin yapımını öğrenmek, Türk iğne oyası hakkında bilgi edinmek için benimle geldiler. İğne oyaları Türkiye\'de farklı şehirlerde gördük, ancak çiti oya dediğimiz el emeği bu oyaların başka yerde pek örneği yok.\" 
Akiko Kawasaki de, \"Tavşanlı\'nın iğne oyalarını daha önceleri görmüştüm, üçüncü kez gelerek bunların yapımını öğrenmeye çalışıyorum. Bir hafta burada kalacağım ve kaldığım süre içerisinde burada Türkçe de öğreniyorum\" dedi.
Türkiye\'ye daha önce düzenlenen bir tur ile geldiğini söyleyen Riko Tokoro ise, \"İkinci kez Tavşanlı\'ya geldim. Geçtiğimiz yaz tur ile gelmiştim ve çok güzel bir gezi turu olmuştu. Daha önce gördüğüm çiti iğne oyalarını bu sefer yapımını öğrenmek ve buradaki yöresel lezzetleri tatmak için geldim\" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir