Gündem

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet: 'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik' uygulamasına geçilmeli

"Kargaşadan ötürü çalışmalar geç başladı, 'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik', erken müdahaleyi sağlayacak"

25 Şubat 2023 19:10

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,  bir an önce ‘Kardeş Şehir’ anlayışından “Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik” uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından yaşanan zorlu sürecin ardından deprem bölgesine gidip çalışmalara destek veren ve incelemelerde bulunan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, hızlı ve etkili müdahalede “Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik” uygulamasıyla başarı sağlanabileceğine dikkat çekti.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İlk anlarından itibaren deprem bölgesinde çalıştık. İzmit Belediyesi olduğu gibi ülkemizin dört bir yanından gelen belediyeler seferber oldu. Yurt dışından gelen ülkeler ve yardım kuruluşları bölgede nereye müdahale edeceğini bilemeden çalışmak zorunda kaldı. Çünkü geldikleri şehrin toplanma noktalarını bilmiyorlardı, geldikleri belediyenin iş makinesi garajının nerede olduğundan bihaberlerdi. Afet bölgesindeki tüm belediyeler ve personeli de afetzede olduğundan herkes kendi derdine, kendi ailesinin yardımına koşmuştu.

"Kargaşadan ötürü çalışmalar geç başladı"

Bu durumda da özellikle hemen müdahale edilmesi gereken enkaz altında hayat arama çalışmaları geç başladı. Pek çok mucizeye tanıklık ettik. Enkazdan 50 saat 100 saat sonra hayatta olan insanlara ulaşıldı. Ama kurtarma çalışmaları yukarda bahsettiğim nedenlerden ötürü geç başladığı için de enkaz altında canlı olanlar da bir süre sonra vefat etti. İşte 'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik' projesi bu anlamda çok değerli bir proje olacaktır. 

'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik' projesi ile yurt içi ve yurt dışındaki belediyeler sadece kültürel ve sosyal anlamda kardeş olmayacak, deprem gibi afet anlarında da birbirleriyle dayanışma içerisinde olacak. Daha önceden kardeş olarak belirlenen belediyeler, birbirlerine yaptıkları ziyaretlerde, önceden yapacakları planlamalarda ve uygulamalı tatbikatlarda toplanma alanlarını, şehrin haritasını, planlarını, lojistik alanlarını, ihtiyaçlarını, yapı stoğunu, kamu binalarını, malzeme envanterini, bilgiye dayalı arşiv kayıtlarını, şantiyelerini, garajlarını öğrenecekler. Örneğin; Kentin afet anında çadır kent kurulabilecek alanlarını önceden bilecekler. Malzeme, makine ve insan gücü takviyesinin hızlı şekilde afet bölgesine gelerek hemen yardım çalışmalarına ve koordinasyona başlaması da erken müdehaleyi kolaylaştıracak. İlk adımda yapılması gerekenleri bildikleri için de teoride bildiklerini olası bir afet anında da daha hızlı şekilde beklemeden daha rahat uygulayabilecekler.  

"'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik', erken müdahaleyi sağlayacak"

Birbirleriyle 'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik' uygulamasında olan belediyeler afet anlarında birbirlerinin kilit noktalarını bilerek hemen uygulamaya geçebilecek ve daha öncesinde bu afetlerin tatbikatlarını yapacak. Afet yaşanan şehirdeki yöneticiler enkaz altında kalması, depremzede olması gibi durumlarda idareyi eline alacaklar. Bu şekilde de afet anlarında o belediyenin uygulayıcılığını geçici olarak devralacak ve belediyedeki afet koordinasyonu 'Afet Yönetiminde Kardeş Belediyecilik' uygulamasına geçecek. Bu projenin bir an önce uygulamaya koyulması afetin ilk anındaki kaos ve karmaşayı engelleyerek, erken müdahalelerin de önünü açmış olacak." (ANKA)