Gündem

İzmirli kadınlardan, kadın cinayetlerine karşı oturma eylemi

Geçen hafta bir hakim tarafından kullanılan ifadeye tepkilerini dillendiren topluluk, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı

06 Ekim 2019 16:58

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetlerinin önlenmesi talebiyle basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

İZBAN'ın Karşıyaka İstasyonu önünde bir araya gelen kadınlar, 'Kadın cinayetlerini acil önle' sloganıyla ve dövizlerle eylem yaptı. Grup, kadın cinayetlerine karşı ıslık ve zılgıtlarla tepki gösterdi. Geçen hafta İzmir'de bir mahkemede, boşanmak isteyen kadının kocasının tahliye edilmesine ve hakim tarafından söylenen "Kocan seni öldürmek istediyse bıçak neden derine girmedi?" sorusuna isyan ettiklerini söyleyen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını ve kadın sığınma evlerinin sayısında artış talep etti.

Grup adına yapılan basın açıklaması şöyle: 

"Kadın cinayetleri nasıl bugün başlamadıysa, kadınların şiddete isyanı da yeni değil. Kadınların öldürülmeden önce sesini duymak, cinayete varmadan erkek şiddetine engel olmak mümkün. Yeter ki buna dair bir toplumsal ve siyasi irade, buna yönelik politikalar olsun. Yerel ve merkezi politikaları belirleyenlere ve uygulayanlara, emniyet müdürlüklerine, savcılara, hakimlere, görevi korumak olan polislere, kadınları şiddet dolu evliliklere geri gönderen ailelere, bunu duyan akrabalara, sokaktan geçenlere, yani herkese sesleniyoruz, kadın cinayetlerini acil önle."

Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan kadınlar, olaysız şekilde eylemini sonlandırdı. (DHA)