Gündem

İzmir Ticaret Odası'ndan mutabakat kararı: Kışla arazisi, Milli Savunma Bakanlığı'ndan 2 milyar 732 milyon 500 bin liraya devralınabilecek

28 Mart 2023 20:36

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclisi, Bornova ilçesindeki Cemal Gürsel Askeri Kışlası arazisinin, çarşı ve site kurmak amacıyla Milli Savunma Bakanlığı'ndan devralınması için yönetim kuruluna yetki veren mutabakat kararı aldı.

Odada yapılan mart ayı meclis toplantısında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, iş insanları olarak kentte yaşadıkları önemli sorunlardan birisinin kentsel gelişim planları içinde sanayi ve ticaret amaçlı kullanıma yönelik belirli büyüklükteki arsa temininde karşılaşılan güçlükler olduğunu kaydetti.

Bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını anlatan Özgener, 18 Nisan 2022'de Bornova'nın Kemalpaşa ve Naldöken mahallelerinde yer alan kışla arazisinin, üyelere yönelik çarşı ve site yapmak amacıyla odaya devri konusunda talepte bulunduklarını hatırlattı.

2 milyar 732 milyon 500 bin lira bedelle

Özgener, Milli Savunma Bakanlığı'nın talebi olumlu karşıladığını aktararak, Bakanlık'ın talep ettiği tesislerin yapılması şartıyla bu araziye ait parsellerin yaptırılan kıymet takdiri sonucu belirlenen 2 milyar 732 milyon 500 bin lira bedel karşılığında odaya devrinin yapılabileceğini bildirdiğini ifade etti.

Bu konuda protokol yapılmasına ilişkin mutabakatın meclis kararı ile Bakanlığa gönderilmesinin istendiğini belirten Özgener, şöyle konuştu:

"Kışla 681 bin 965 metrekare olup 24 parselden oluşuyor. Bunlardan brüt 563 bin 833 metrekareye tekabül eden 4 parsel, çarşı ve site olarak kullanılabilecek alanlardır. Net kullanılabilir alanlar imar uygulaması sonucunda belirlenmiş olacaktır. Bu projemiz kapsamında yer almasını planladığımız fonksiyonlar ise üyelerimize yönelik çarşı ve site içerisinde bağımsız bölümler, yönetim binası, mesleki lise ve çıraklık eğitim binaları, otopark alanları, banka, restoran, market gibi sosyal alanlar, temiz enerji tesisleri ve tabii ki yeşil alanlardır. Bu projenin tamamiyle hayata geçmesiyle birlikte üyelerimizin önemli sorunlarından birini çözmüş olacağımıza inanıyorum. Üyelerimizin katılımıyla kuracağımız kooperatif sayesinde burayı hızla planlayıp hayata geçirmek en önemli önceliğimiz olacak."

Üyelerin proje hakkında bilgilendirilmesinin ardından yapılan oylamada, kışla arazisinin devrine ilişkin Bakanlıkla protokol imzalanması için İZTO Yönetim Kuruluna yetki verilmesi, oy birliğiyle kararlaştırıldı. (AA)