Politika

HDP: Tunç Soyer’i destekleyeceğiz, bu konuda kararımız net

"CHP ile resmi olarak kurumsal anlamda bir ittifakımız yok, süreci tabanda ittifak yaparak götüreceğiz"

01 Şubat 2019 10:58

HDP İzmir İl Eş Başkanı Kadir Baydur, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer’i destekleyeceklerini açıkladı. Baydur, ilçelerdeyse henüz tavırlarını netleştirmediklerini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nden Soner Kızılkaya’ya konuşan HDP İzmir İl Eş Başkanı Kadir Baydur,31 Mart Yerel seçimlerinde HDP’nin İzmir’deki tavrı ne olacak?” sorusuna  “Biz, emek ve demokrasi güçlerinin, ötekileştirilmiş kesimlerin, kadınların, Alevilerin, sol-sosyalist çevrelerin, derneklerin, demokratik kitle örgütlerinin önerileri doğrultusunda bir çalışma yaptık. Genel Merkez düzeyinde Batı metropollerinde olabildiğince muhalefet adaylarıyla ortaklaşabilmek için parti olarak fedakarlık yapacağımızı açıkladık. Bu çerçevede Genel Merkezimiz (İzmir) Büyükşehir’de aday çıkarmayacağımızı deklare etti. Bunu yaparken, ötekileştirilmiş tüm kesimlerin, tek adam diktatörlüğüne hayır diyen herkesin görüşlerini ve önerilerini aldık. Bu konuda bir yol haritası belirledik. İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı için Tunç Soyer’i destekleyeceğiz. Kararımız bu konuda net” yanıtını verdi.

 

"Bizim çizdiğimiz profile en uygun adayın Tunç Soyer olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla" diyen Baydur, "Tunç Soyer aynı zamanda sadece bizim değil, İzmir emek ve demokrasi güçlerinin de ortak kabulüdür. Bu konuda hem bize hem CHP İzmir İl Örgütü'ne hem de CHP Genel Merkezi'ne çevrelerden talepler gitmiştir. Bundan da bilgimiz var" diye konuştu.

Soyer’e afişler şeklinde çok açık bir  destek verilmeyeceğini belirten Baydur, “Tabanda halk toplantıları yaparak, ilçe ilçe, mahalle mahalle gezerek neden Tunç Soyer’i desteklediğimizi açıklayacağız ve sandığa kitlemizi bu şekilde taşıyacağız. Sizin de bildiğiniz gibi bizim CHP ile resmi olarak kurumsal anlamda bir ittifakımız yok. Biz bu süreci tabanda ittifak yaparak götüreceğiz” dedi.

İlçelerde aday çıkar çıkarmayacakları konusunda tavırlarının henüz netleşmediğini belirten Baydur, İyi Parti’nin aday gösterdiği ilçelerde kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söyledi.