Gündem

İzin talebi kabul edilmeyen kadın hâkim, komisyon başkanına isyan etti, grup kapatıldı: “Kulluk hakkımı helal etmiyorum”

08 Nisan 2024 16:34

Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Nur Bilge Cevahir, duruşmasının olduğu sabah aracı arızalanınca, Adalet Komisyonu Başkanlığından mazeret izni talep etti. Ancak Komisyon Başkanı, Cevahir’in aynı gün 20 duruşması olması nedeniyle izin talebini kabul etmedi. Bunun üzerine Cevahir, Ankara Asliye Ceza Mahkemesi hakimlerinden oluşan WhatsApp grubunda, komisyon başkanlığına isyan ederek, “Tüm acil işlerimi ve araç tamiri işlemlerimi yapmamı engeller nitelikte haklı mazeretimi reddeden Komisyonumuza teşekkürlerimi iletiyorum. Bozuk haldeki arabam kaç gün yol kenarında beklerse beklesin, hafta sonu otel rezervasyonum iptal olursa olsun… Her şeyden önce burada bekar ve tek başına yaşayan bir kadın hakimi bu duruma sokmaktan çekinmeyen bu tutumunuz için size kulluk hakkımı helal etmiyorum” yazdı. Cevahir’in bu paylaşımı sonrası hakimlerin bulunduğu WhatsApp grubu kapatıldı.

 “Talepte bulunmayın”

 Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Cevahir’in, Perşembe sabah işe gelmek üzere yola çıktığı aracı arızalandı. Aracını yol kenarına çekmek zorunda kalan Cevahir, komisyon başkanlığını arayarak, müdüre durumu bildirdi ve iki günlük mazeret izni talep edeceğini söyledi. Komisyon müdürü ise Cevahir’e duruşması olup olmadığını sordu. Cevahir de Perşembe 20, Cuma günü ise 1’i tutuklu 15 dosyanın duruşması olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Müdür, Cevahir’i arayarak, Komisyon Başkanlığı’nın duruşması olanların mağduriyet yaşamaması için talebi kabul etmeyeceğini bildirdiğini, bu nedenle resmi olarak mazeret talebinde bulunmamasının daha iyi olacağını söyledi. Ancak telefonu kapatan Cevahir, resmi olarak mazeret izni talebinde bulundu. Komisyon da talebi resmi olarak reddetti.

“Komisyonumuza teşekkürler”

 Bunun üzerine Cevahir, Ankara Asliye Ceza Mahkemesi hakimlerinden oluşan ve komisyon üyelerinin de aralarında bulunduğu WhatsApp grubunda bir mesaj paylaşarak isyan etti. Cevahir mesajında şunları paylaştı:

“Araç arızası nedeniyle sabah erken saatteki haklı mazeretimi dikkate almayarak hafta sonu ve bayram tatili planlarımın tümden iptal etme şeklindeki tüm acil işlerimi ve araç tamiri işlemlerimi yapmamı engeller nitelikte haklı mazeretimi reddeden Komisyonumuza teşekkürlerimi iletiyorum. Çoook teşekkürler... Mazeretim reddedildiği gibi başka Mahkeme dosyaları için ek görevlendirmenin kaldırılması talebimin reddi için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum... Ben görevimi layıkıyla yaparak bugünkü kararlık dosyalarımda tüm kararlarımı veriyorum çünkü zaten full hazırlıklıydım, kontrol ve onaylarımı da geç saate kadar bitireceğim inşallah.

“Zararlarım için başvuru yapacağım”

 Yol kenarında mecburen park halinde bıraktığım arabamın yanına gece saati varacağım... Yarınki karar duruşmalarım için yeni bir mazeret de sunmadan yarın da işimi yapacağım, bozuk haldeki arabam kaç gün yol kenarında beklerse beklesin, hafta sonu otel rezervasyonum iptal olursa olsun, oluşacak tüm maddi ve manevi zararlarım için gerekli tüm başvurularımı muhakkak yapacağım...

 “Dedikoduyla değil benden öğrenin”

 Hakime verilen bu çok büyük değer için Komisyonumuza çoooook ama çooook teşekkürler... Tüm başvuru haklarım saklı kalmak üzere her şeyden önce burada bekar ve tek başına yaşayan bir kadın Hakimi bu duruma sokmaktan çekinmeyen bu tutumunuz için size KULLUK HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. Tüm hakim meslektaşlarımın adliye dedikodusu ile bu durumu duymadan önce bizzat benden öğrenmeleri için buradan bunları yazıyorum...”