Politika

İyi Partili Türkkan'dan İmamoğlu'nun 8 Mart paylaşımıyla ilgili açıklama: Böyle bir tweet'in gereği yoktu

09 Mart 2021 16:47

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Twitter'da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i etiketleyerek yaptığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü paylaşımıyla ilgili, "Böyle bir tweet'in gereği var mı? Bence yoktu. İstanbul'da çok büyük sorunlar var, kadınların da sorunları var. Bu kadınların sorunlarını çözmeye odaklanması daha doğru olur, diye düşünüyorum" dedi.

TIKLAYIN: İmamoğlu, İyi Partililerin tepki gösterdiği paylaşımı hakkında konuştu: Sağında, solunda, arkasında kimse bir şey aramasın

İyi Partili Türkkan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Türkkan, Samsun'da E.M'nin (24) sokak ortasında 5 yaşındaki kızının gözü önünde eski eşi tarafından öldüresiye dövüldüğünü hatırlatarak, "Kadın cinayetlerini durdurmak için 'kadın annedir, kutsaldır, çiçektir' demek yetmiyor. Bu bozuk yapıyı düzeltmek, kadın düşmanlığını ortadan kaldırmak ve kadının toplumdaki yerini yeniden belirlememiz gerekiyor. Eğitilmeyen, çalışmayan, kendi kendine yetemeyen kadın; erkeklere muhtaç yaşamaya, bir eşya, bir köle muamelesi görmeye devam edecek. Bu travmayı durdurmanın tek yolu eğitim. Erkek zulmüne mahkum kalmamaları için kız çocuklarımızın eğitimi ülkece en önemli önceliğimiz olmalı" dedi.

TIKLAYIN: İmamoğlu'nun 8 Mart paylaşımına İyi Parti'den tepki

"İstanbul'da çok büyük sorunlar var"

Türkkan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Twitter'da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i etiketleyerek yaptığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü paylaşımının hatırlatılması üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Böyle bir tweetin gereği var mı? Bence yoktu. Bizim bu konudaki değerlendirmemiz şu; Biz kurumsal kimliğiyle CHP ve yönetimini tanırız. Yarın Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başka tweet atarsa yorum yapmamız beklenir mi, hayır. Ben beklerdim ki; İmamoğlu şehit öğretmen Aybüke kardeşimiz nezdinde bütün analarımızın da kadınlarımızın gününü kutlasın. İstanbul'da çok büyük sorunlar var, kadınların da sorunları var. Bu kadınların sorunlarını çözmeye odaklanması daha doğru olur, diye düşünüyorum" (DHA)