Gündem

İyi Parti'li Esma Bekar'ın avukatından iddialara yanıt: İtibarsızlaşma eylemleri FETÖ'nün yöntemi ile benzerlikler taşıyor

20 Nisan 2024 17:55

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in özel kalemi Esma Bekar’ın delegeleri ve milletvekillerini aradığı iddialarına ilişikin olarak avukatı Abdullah Ören, "Esma Bekar, İyi Parti’de yaşanan olağanüstü kongre süreci içerisinde, herhangi bir aday lehine delegeleri aramamış, adaylardan herhangi biri lehine veya aleyhine siyasi bir çalışma yapmamıştır. Sosyal medyada, troller aracılığı ile ve kimliğini gizli tutan hesaplar yoluyla, asılsız, gerçek dışı bilgilere dayanan saldırılar ve diğer hesaplarca yapılan itibarsızlaştırma eylemleri, geçmişte FETÖ terör örgütünün hedefine koyduğu şahıslara karşı uyguladığı yöntemler ile büyük benzerlikler taşımaktadır" açıklamasını yaptı. 

Gazeteci Bahar Feyzan, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in özel kalemi Esma Bekar’ın delegeleri ve milletvekillerini aradığını iddia etti. 

Bekar'ın avukatı Abdullah Ören iddialara yazılı olarak cevap verdi. Konuyu yargıya taşıdıklarını aktaran Ören'in açıklaması şöyle: 

"Son günlerde bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden müvekkilimiz Sayın Esma BEKAR aleyhine bir takım gerçek dışı, yanlı, asılsız haberler ve paylaşımlar yapılmaktadır. Müvekkilimizin onur, şeref ve saygınlığı ile kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan bu haber ve paylaşımlar yoluyla kamuoyuna asılsız, yanlış ve yanıltıcı bilgiler verilmektedir. 

Bu yolla müvekkilimiz aleyhine toplum nezrinde olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Müvekkilimizin lekelenmeme hakkını korumak için, devam eden saldırılarak karşı doğan zorunluluk nedeniyle, kamuoyunu bilgilendirme gerekliliği hâsıl olmuştur. 

İYİ Parti’nin Olağanüstü kongre süreci devam ederken, 15.04.2024 tarihinde TV100 isimli televizyon kanalında yayınlanan bir programda, bağımsız bir milletvekili “İYİ Parti Genel Başkanın özel kaleminin delegeleri aradığını biliyorum” şeklinde beyanda bulunmuş, kendisine “Esma Hanım mı?” şeklinde soru sorulduğunda bağımsız milletvekili “evet” cevabı verilerek olaya bizzat şahit olduğuna dair iddialar ileri sürülmüştür. Bu yayın sonrasında, aynı programda konuk gazeteci olarak yer alan Bahar Feyzan’a ait X hesabından, müvekkilimizin, kongre sürecinde parti delegelerini aramaya devam ettiğine dair bir paylaşım yapılmıştır. 

Öncelikle müvekkilimiz Esma BEKAR, İYİ Parti’de yaşanan olağanüstü kongre süreci içerisinde, herhangi bir aday lehine delegeleri aramamış, adaylardan herhangi biri lehine veya aleyhine siyasi bir çalışma yapmamıştır. Yukarıda belirttiğimiz televizyon programı ve sonrasında yapılan “özel kalem müdürü tarafından delegelerin arandığı” şeklindeki haber ve paylaşımlar tümüyle asılsız olup bu iddiaların hiçbir gerçekliği yoktur. 

Bilindiği üzere, müvekkilimiz, uzunca bir süredir İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in özel kalem müdürü olarak çalışmaktadır. 2023 yılının Ekim ayından bu yana müvekkilimiz hakkında bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesapları tarafından, sürekli ve artan biçimde asılsız haberler ile yalan ve gerçek dışı paylaşımlar yapılmaktadır. Bu haberler ve paylaşımlar müvekkilimizin itibarına, kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. 

Sosyal medyada, troller aracılığı ile ve kimliğini gizli tutan hesaplar yoluyla, asılsız, gerçek dışı bilgilere dayanan saldırılar ve diğer hesaplarca yapılan itibarsızlaştırma eylemleri, geçmişte FETÖ terör örgütünün hedefine koyduğu şahıslara karşı uyguladığı yöntemler ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Müvekkilimizin ismi kullanılarak, kamuoyuna sunulan bu gerçek dışı açıklamalar, paylaşımlar ve haberler, İYİ Parti’nin yaklaşan kongre sürecine gölge düşürme amacı taşımaktadır. Müvekkilimiz, İYİ Parti’yi korumak adına, bu kara propaganda çalışmalarına dâhil olmamıştır ve yaşanan siyasi polemiklere taraf olmamayı tercih etmiştir. 

Tüm bu itibarsızlaştırma eylemlerine karşı, bugüne kadar, tarafımızca Yüce Türk Adaletine ve Mahkemelerine duyduğumuz inanç ile hukuki yollara başvurulmuştur. Yukarıda açıkladığımız şekildeki saldırı ve itibarsızlaştırmaya yönelik eylemlere karşı, bundan sonraki süreçte de aynı kararlılık ile hukuki yollara başvurmaya ve hak arayışımız devam edeceğiz."