Politika

İYİ Parti'den CHP'ye sürpriz transfer: Partisinden istifa eden Bahadır Erdem, CHP’ye katılıyor

06 Mayıs 2024 21:17

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), bugün Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplandı. 14.20’de yaklaşık bir saatlik gecikmeyle başlayan MYK toplantısına, Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in saat 18.00’deki açıklamasıyla ara verildi. MYK toplantısına ara verildiği sırada Özel, eski İYİ Parti GİK üyesi Bahadır Erdem ile görüştü.

İYİ Parti’den partinin “hür ve müstakil olma” kararı nedeniyle istifa eden Erdem’in yakın bir tarihte CHP’ye katılması bekleniyor. Erdem, 4 Mayıs'ta sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ülkemizde siyaset yumuşama dönemine girmiş görünüyor. Çünkü yerel seçimler ile AKP oy oranında CHP’nin ardından ikinci parti. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir zalim iktidar milletin önünde duramaz" demişti.

Gazeteci Nevşin Mengü ise katılımın yarınki CHP Meclis Grubu'nda gerçekleşeceği iddiasını paylaşarak, "Özel yarın grup toplantısında Bahadır Erdem’e rozetini takıyor Erdem’in CHP’ye katılması Erdoğan’ın 'Yeni Anayasa' sürecini köpürtmesi ile paralel görünüyor" dedi.

TIKLAYIN | Durmuş Yılmaz İyi Parti’den istifa etti: Tüm beklentilerim sıfırlandı

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem, istifasını şöyle açıklamıştı:

"2024 yerel seçimlerinde aday çıkarma kapsamına tüm illerin alınması ısrarı maalesef İstanbul ve Ankara’nın muhalefette kalmasını riske atmakta ve son dönemde Anayasa hususunda bilinçli olarak yaratılan büyük devlet krizini de göz önüne bulundurduğumuzda hukuk tanımaz AKP rejimi için yeni fırsatlar doğurmaktadır. Bu çerçevede, İYİ Parti’ye katıldığım günden bu yana hedefi yirmi bir yıldır devam eden bu iktidarı değiştirmek olan, ülkemizde yeniden demokrasi ve hukuk devletinin sağlanmasını amaçlayan bir siyasetçi, bir hoca ve bir hukukçu olarak mevcut kazanımların riske atılmasını kabul etmem mümkün değildir."

Özel, Bahçeli ile görüşecek

Yarın Meclis'te kritik bir görüşme gerçekleşecek. Geçen perşembe Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bu kez MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi TBMM'de ziyaret edecek. Erdoğan'ın "siyasette yumuşama", Külliye'nin ise "Türkiye '100. Yıl Uzlaşması" dönemi olarak ifade ettiği yeni süreçte Özel'in Bahçeli'ye ziyareti de kritik önem taşıyor. Yeni anayasa tartışmalarının alevlendiği dönemde Özel, Erdoğan'la görüşmesinde, Bahçeli'nin kapatma çağrıları yaptığı ve sıklıkla hedef gösterdiği AYM, Gezi davası gibi konuları da görüşmüştü. İki partinin liderleri ise en son 2017 yılında eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu döneminde bir araya gelmişti. Kılıçdaroğlu ile Bahçeli, 7 yıl önce yine bir anayasa değişikliği gündemi neticesinde TBMM'de görüşmüştü.

TIKLAYIN - CHP'den MHP'ye 7 yıl sonra sürpriz temas, gündem yine 'anayasa': Özgür Özel, Devlet Bahçeli'yle görüşecek