Politika

İyi Parti kurultayı: "Bugün geleceğin ilk günü"

GİK'te yer almak için adaylığını açıklayanların sayısı 700'ü buldu

03 Ağustos 2019 08:38

İyi Parti bugün 4. Olağanüstü Kurultay'ına gidiyor. “Bugün geleceğin ilk günü” sloganıyla yapılacak kurultayda, partinin en yetkili karar organı olan Genel İdare Kurulu'nun seçimi çarşaf liste yöntemi ile gerçekleşecek.

Olağanüstü Kongre saat 11.00'de, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde başladı. Mayıs ayında yapılan tüzük kurultayında değişen bazı maddeler bu kurultay ile birlikte hayata geçirilecek. Bu kapsamda partinin en yetkili karar organı olan 80 kişilik Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülecek. 

Yeni oluşacak Genel İdare Kurulu'nun çarşaf liste yöntemi ile belirleneceği kurultayda, Akşener, parti tüzüğünün kendisine hak tanımasına rağmen delegeye herhangi bir liste sunmayacak. Yeni GİK tamamen delegenin takdirine göre şekillenecek.

Meral Akşener, tüzük kurultayında kendisine verilen GİK dışından genel başkan yardımcısı atama yetkisini ilk kez Yavuz Ağıralioğlu için kullanmıştı. İyi Parti'nin TBMM Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılan Yavuz Ağıralioğlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmişti. 

Kurultayın ardından İyi Parti'de başkanlık divanında değişikliklerin olması bekleniyor. 

Sabahın erken saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı Nazım Hikmet Kültür Merkezi dolmaya başlarken, birçok partili de kurultayı salon dışından takip ediyor. Yüksek katılımın olduğu kurultayda 50 kişiden oluşacak olan yeni GİK'te yer almak için adaylığını açıklayanların sayısı ise 700'ü buldu.  

TIKLAYIN: Akşener'in kurultay konuşması