Ekonomi

İTO/Avdagiç: Devlet imarda barış elini 6 ay daha çekmemeli

İstanbul, 26 Ekim (DHA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İmar Barışı’nda 31 Ekim’de sona erecek başvuru sürecinin "6 ay uzatılmasının çok doğru olacağını" söyledi

26 Ekim 2018 13:53

İstanbul, 26 Ekim (DHA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İmar Barışı’nda 31 Ekim’de sona erecek başvuru sürecinin \"6 ay uzatılmasının çok doğru olacağını\" söyledi. 
Şekib Avdagiç, İmar Barışı’nda 31 Aralık olan son ödeme süresinin de gözden geçirilmesinin yararlı olacağını belirtti ve şöyle devam etti: 
“İmar Barışı’nda başvuru süresini uzatırsak, hem şimdiye kadar ödenen 5 milyar liralık başvuru bedeli ikiye katlanır, hem de devlet babanın şefkat eli bir sebeple başvuru yapamamış vatandaşa da uzanmış olur. 
“Bilhassa ticari binalarda İmar Barışı’na başvuru tutarları daha yüksek. Yaşadığımız süreç de göz önünde bulundurularak, sanayi üretimi yapılan yerler ve ticari binalarda İmar Barışı’nda taksitlendirme ve ödeme kolaylığına ihtiyaç var. Bu, başvuruları da artıracaktır. 
“KDV ve tapu harcında indirimlerin sürmesi de çok önemli. İşyerleri ve 150 metrekareden büyük konutlarda yüzde 8.0’e indirilen KDV de eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa, 1 Kasım’da yeniden yüzde 18’e çıkacak.  
“Yine yüzde 4.0’ten yüzde 3.0’e çekilen tapu harcı avantajı da devam ettirilmeli. KDV ve tapu harcında indirimlerin 31 Mart 2019’a kadar sürmesi, sektörün son aylarda yaşadığı sorunları aşmasında etkili olacaktır.”  

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir