Dünya
BBC Türkçe

İsveç'te kritik gensoru önergesi reddedildi, Kürt milletvekilinin çekimser kalması belirleyici oldu

İsveç Parlamentosu'nda, İçişleri ve Adalet Bakanı Morgan Johansson aleyhine verilen gensoru önergesi bir oy farkla reddedildi. Oylamanın sonucunu hükümetin NATO üyeliği pazarlıklarıyla ilgili olarak kendisine güvence verdiğini söyleyen ve son anda çekimser kalan İran kökenli Kürt milletvekili Amineh Kakabaveh belirledi. Önergenin kabulü halinde, 11 Eylül'de yapılacak genel seçim öncesi İsveç siyasi bir krize sürüklenecekti.

07 Haziran 2022 17:09

İsveç Parlamentosu'nda, İçişleri ve Adalet Bakanı Morgan Johansson aleyhine verilen gensoru önergesi bir oy farkla reddedildi. Oylamanın sonucunu son anda çekimser kalan İran kökenli Kürt milletvekili Amineh Kakabaveh belirledi. Önergenin kabulü halinde, 11 Eylül'de yapılacak genel seçim öncesi İsveç siyasi bir krize sürüklenecekti.

349 üyeli İsveç Parlamentosu'nda önergenin kabulü için 175 milletvekilinin desteği gerekiyordu.

Amineh Kakabaveh çekimser kalınca, önergeye destek veren vekillerin sayısı 174'te kaldı.

97 milletvekili önergenin reddi yönünde oy kullandı, 70 milletvekili çekimser kaldı, sekiz milletvekili oylamaya katılmadı.

Muhalefet partileri, Bakan Johansson'u, ülkede ölümcül silahlı saldırılar düzenleyen çetelere karşı başarısız olmakla suçlayarak 2 Haziran'da gensoru önerisi vermişti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, önergenin kabulü halinde istifa edeceğini açıklamıştı.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile İçişleri ve Adalet Bakanı Morgan Johansson
Reuters
İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile İçişleri ve Adalet Bakanı Morgan Johansson

Amineh Kakabaveh: Hükümet bana güvence verdi

Bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh daha önce İsveç'in Türkiye ile NATO konusunda yürüttüğü "karmaşık müzakerelere" ilişkin güvence almaması halinde önergenin kabulü yönünde oy kullanacağını söylemişti.

Amineh Kakabaveh oylama öncesi yaptığı açıklamada İsveç hükümetinin kendisine istediği güvenceleri verdiğini ve bu nedenle çekimser kalma kararı aldığını duyurdu.

Kakabaveh oylama öncesi yaptığı konuşmada temel kaygısının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın artan nüfuzu karşısında İsveç'in egemenliğini korumak olduğunu vurguladı.

Kakabaveh, "otoriter" olmakla suçladığı Erdoğan'ın "Kürtlere karşı ırkçı bir politika izlediğini" iddia etti.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine, bu ülkelerin "terörist gruplara destek verdikleri" gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Amineh Kakabaveh kimdir?

1970'de İran'da doğan Amineh Kakabaveh, eski bir peşmerge.

Kakabaveh'in mensubu olduğu Komala Partisi, İran-Irak Savaşı sırasında Tahran yönetimine karşı gerilla savaşına girişmişti.

19 yaşında İsveç'e giderek mülteci olan Kakabaveh, 2008'de NATO karşıtı Sol Parti'den milletvekili seçilmiş, 2019'da partiden istifa etmişti.

Kakabaveh o tarihten bu yana, başkent Stockholm'den seçildiği İsveç Parlamentosu'nda görev yapıyor.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir