Kültür-Sanat

İstanbul'un kapıları bu festivalle açılıyor

Alman Konsolosluğu, Selimiye Kışlası veya Heybeliada Ruhban Okulu "Açık Kapı Festivali" ile yeniden keşfediliyor.

23 Mayıs 2010 03:00

T24 - Alman Konsolosluğu, Selimiye Kışlası veya Heybeliada Ruhban Okulu... Belki hergün bu binaların önünden geçiyorsunuz. Peki ya içlerine girip gezebilmek? Kulağa çok güç geliyor, ama Açık Kapı Festivali ile artık bu da mümkün.


22 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivalde, İstanbul'da normal koşullarda girilmesi özel izne bağlı olan veya gözardı edilen yapılar gezilebilecek. 46 bina ve mekan kapılarını 9 gün süreyle ziyarete açacak. Açık Kapı Festivali'nde, Londra'da her yıl bir haftasonu düzenlenen ve ziyarete kapalı binalara giriş olanağı sunan Open House Festival'den ilham alınarak yola çıkılmış.Yeniden keşfetme zamanı2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinden biri olan festival kapsamında Eski Şapka Fabrikası, Selimiye Kışlası, Ahırkapı Feneri, Deniz Palas ve daha pekçok bina ve mekan görülebilecek. Sirkeci Garı, Borusan Müzik Evi ve Ortaköy Camisi gibi halihazırda açık olan yapılar da 'yeniden keşfedilmek için' festival ziyaretçilerini ağırlayacak. Ayrıca halen devam eden Marmaray Kazıları da gezi rotaları arasında. 


Festivalin işgücünü ise 2010 Avrupa Kültür Başkenti gönüllüleri sağlıyor. Geziler sırasında 2010 gönüllüleri ziyaretçilere eşlik edecek.Sayı 100'e çıkacakProjeyi geliştiren isim Arkitera Mimarlık'tan Ömer Kanıpak festivalle ilgili ''Yola çıkış amacımız ihmal ettiğimiz binalar hakkında insanlarda farkındalık oluşturmaktı,''  diyor ve şöyle devam ediyor: ''Çünkü kenti oluşturan binaları ve bunların niteliğini bir mimar olarak çok önemsiyorum''.


Arkitera Mimarlık olarak bu yıl ilki düzenenlenen festivali gelecekte de sürdürmek, hatta bu yıl 46 olan açık kapıları seneye 100'e çıkarmak istiyorlar.


Pekçok bina ve mekan için katılımcı sınırını aşan festival hakkında acikkapi.arkitera.com adresinden bilgi alınabilir. Ayrıca sürekli güncellenen binalar için rezervasyon yaptırarak gezilere ücretsiz olarak katılmak mümkün. Nitekim Açık Kapı Festivali ile şehrin pekçok kapısı 9 gün boyunca açılıyor.


Bazı açık kapılar:


Heybeliada Ruhban Okulu
Büyükada Splendid Otel
Mısır Apartmanı
Ortaköy Camii
Dolmabahçe Camii
Tophane Camii
Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı
Taksim Aya Triada Kilisesi
Bulgar Kilisesi
Tabanlıoğlu Mimarlık Ofisi
Levent Loft Binası
II. Selim Türbesi
Borusan Müzik Evi
Atlas Pasajı İstanbul 2010 AKB Ajansı
Lütfi Kırdar Kongre Sarayı
Florya Atatürk Köşkü


Yazı: Murat Ekinay (Miha)

ETİKETLER

haber