Gündem

İstanbulkart üzerinden 2 bin 500 TL faizsiz kredi verilecek

İstanbulkart Mobil’in dijital kartına yüklenen tutar, dijital kart üzerinden ulaşımda ya da İstanbulkart’a aktarılarak İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanılabilecek

21 Haziran 2022 13:51

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yetkilendirdiği elektronik para ve ödeme sistemleri kuruluşu BELBİM AŞ + Dijital Bakiye hizmeti uygulamasına başladı. Buna göre İstanbulkart sahipleri faizsiz kredi alabilecek.

BELBİM AŞ ile Fibabanka iş birliği yaptı. Yapılan iş birliği ile İstanbulkart kullanıcılarına başvuru sahibinin tercihine göre iki seçenek sunuldu. Buna göre, 500 TL’den 2500 TL’ye kadar faizsiz ve masrafsız olarak 5 ay vadeyle geri ödemeli veya  2500 TL’den 5000 TL’ye kadar uygun faiz oranıyla 24 ay vadeyle geri ödemeli kredi alınabilecek.

İstanbulkart Mobil’in dijital kartına yüklenen tutar, dijital kart üzerinden ulaşımda ya da İstanbulkart’a aktarılarak İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanılabilecek. 

BELBİM AŞ Genel Müdürü ve İBB Teknoloji İştirakler Grup Başkanı Nihat Narin yüksek enflasyon ortamında İstanbul halkına finansal ve sosyal açıdan destek sağladıklarını dile getirerek “Ekonomik mücadelenin ağır olduğu günümüz koşullarında değerli İstanbul halkının nefes almasını sağlayacak, vatandaşlarımızı finansal ve sosyal açıdan destekleyecek bir proje hayata geçirdik. Faizsiz olarak alınabilen, ek maliyet çıkarmayan ve taksitle ödenebilen bu nakit desteği, İBB’nin akıllı şehircilik vizyonunun bir parçası olarak İstanbulkart Mobil üzerinden 16 milyon İstanbulluya sunduk. Tüm vatandaşlarımız, sunduğumuz bu dijital hizmetten eşit koşullarda faydalanma imkânı bulacak. İstanbul halkını ekonomik ve sosyal açıdan destekleyecek ve İBB’nin akıllı şehircilik vizyonuna katma değer sağlayacak çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek" diye konuştu.

İstanbulkart, marketlerde, müzelerde, online alışverişlerde, taksilerde, kafe-restoranlarda akaryakıt istasyonlarında, perakende ve eğlence sektörünü de dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılabiliyor.

Nasıl başvuruluyor?

  • İstanbulkart Mobil’de yer alan Dolu Dolu TL Yükle özelliği seçiliyor.
  • Kimlik doğrulama ve banka değerlendirme süreci başlıyor.
  • Banka onayı sonrası belirlenen tutar İstanbulkart Mobil’deki dijital karta aktarılıyor.
  • Aktarılan bakiye dijital kart üzerinden kullanılabiliyor ya da İstanbulkart’a aktarım talimatı veriliyor. 
  • Verilen talimat, NFC teknolojisine sahip akıllı telefonlardan, biletmatiklerden, toplu ulaşım geçiş ve ödeme cihazlarından veya İstanbulkart’ın geçtiği alışveriş ödeme noktalarındaki POS cihazlarından tanımlanarak fiziksel karta aktarılıyor. 
  • İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanılbiliyor.