Gündem

İstanbul Valisi Davut Gül'den, ters kelepçeli gözaltılarla ilgili açıklama: Farklı şer odaklarının beşinci kol faaliyetlerinin farkındayız

08 Nisan 2024 08:40

İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Beyoğlu'nda "Filistin İçin Bin Genç" adlı bir grup tarafından düzenlenen gösteride, gençlerin tekme, tokatla, ters kelepçe vurularak gözaltına alınmasıyla ilgili tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. Vali Gül, kent genelinde son 6 ayda Filistin'e destek, İsrail'i kınamak için çok sayıda etkinliğe izin verildiğini hatırlatarak, "Farklı şer odaklarının ittifakıyla oluşturulan marjinal grupların ‘iyi niyetli’ vatandaşlarımızı kullanarak, devletimizin ve milletimizin fedakarlıklarını yok sayıp, beşinci kol faaliyetleri yaptığının farkındayız" ifadelerini kullandı.

Gül, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"İstanbul'da, Filistin’e destek, İsrail'i protesto etmek amacıyla son 6 ay içerisinde 947 etkinlik gerçekleştirilmiştir. Tarihinde hiç bir gösteriye tahsis edilmeyen Galata Köprüsü dahil, makul olan tüm talepler karşılanmıştır. Tüm toplumsal olaylarda olduğu gibi Filistin konusunda da genel güvenliği etkilemeyecek her yere izin verilmektedir. Farklı şer odaklarının ittifakıyla oluşturulan marjinal grupların ‘iyi niyetli’ vatandaşlarımızı kullanarak devletimizin ve milletimizin fedakarlıklarını yok sayıp beşinci kol faaliyetleri yaptığının farkındayız! Katil aranıyorsa İsrail’e ve kendilerine destek veren aynı dış güçlere baksınlar…"

Tekmeli, tokatlı, ters kelepçeli gözaltılar tepki çekmişti

İstiklal Caddesi'nde "Filistin İçin Bin Genç" adlı bir grup tarafından, AKP iktidarının İsrail'le ticareti kesmesini isteyen bir açıklama düzenlenmiş. Değişik sloganların atıldığı açıklamaya çevik kuvvet kuşatması altında çok sert müdahale edilmiş, göstericilerden 43'ü, tekme, tokatla, ters kelepçe vurularak gözaltına alınmıştı. Polisin orantısız güç kullanması nedeniyle CHP lideri Özgür Özel başta olmak üzere siyasetçilerden tepki gelirken İçişleri Bakanı Yerlikaya 2 polisin açığa alındığını, mülkiye müfettişi görevlendirildiğini açıklamış. Gençlerin tamamı serbest bırakılmıştı.

TIKLAYIN - İstiklal Caddesi'nde Filistin'e destek yürüyüşünde gözaltına alınanların tamamı serbest