Gündem

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri: Savaşa karşı çıkarak barışın inşası hepimizin görevi

12 Ekim 2019 15:53

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Kuzey Suriye'ye yönelik başlatına 'Barış Pınarı Harekâtı'na  ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamada “Amasız, fakatsız savaşa karşı çıkarak, barışın inşası hepimizin görevi olduğu inancındayız.” dedi.

Açıklamayı grup adına Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Güzel yaptı. 

"Ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız"

Türkiye’yi yönetenlerin yıllardır tüm uyarılara kulak tıkayarak ve hatta uyarıda bulunanları “hain” ilan ederek Suriye’deki savaşa müdahil olmalarının Türkiye’ye ve bölgeye bu güne kadar büyük bedeller ödettiğini dile getiren Güzel, “10 Ekim 2015’te Ankara’da Emek, Barış, Demokrasi mitinginde yaşanan ve 103 insanımızı yitirdiğimiz katliam, bu ağır bedellerden sadece biridir. Ortadoğu’daki savaş politikalarının besleyip, büyüttüğü, Türkiye’de yüzlerce insanımızı aramızdan alan katliamları gerçekleştiren IŞİD’in, dünyanın dört bir yanından gelen ve yurttaşı oldukları hiç bir ülkenin geri almak istemediği binlerce üyesinin ‘gardiyanlığı’ gibi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız” dedi.

"Susma zamanı değil"

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, ülkede yaşayan yurttaşlara sorumluluklarının gereği olarak tarihe not düşmenin boyun borcu olduğunu belirten Güzel şöyle devam etti:

“Böylesi bir askeri maceranın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için, göz göre göre susma zamanı değildir. Ülkemizin temel sorunu; rekorlar kıran işsizliktir, yağmur gibi yağan zamlardır, yoksullaşan milyonlardır. Ülkemizin temel sorunu demokrasinin ve adaletin yıkımıdır. Ülkemizin temel; sorunu bir arada, barış içerisinde, kardeşçe yaşama umudunun karşısına dikilen ayrımcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici politikalardır. Suriye’de girilmek istenen yeni maceranın, daha önce girilen maceralarda olduğu gibi, bu temel sorunları çözmek bir yana daha da derinleştireceği açıktır.”

Savaşın esas nedeninin Türkiye’de çözülemeyen Kürt sorunu olduğunu söyleyen Güzel, “Amasız, fakatsız savaşa karşı çıkarak, barışın inşası hepimizin görevi olduğu inancındayız. Dolayısıyla diyoruz ki; Barışa sahip çıkmak demek, çocuk ömrünü bir panzerin çaldığı Diyarbakırlı Efe'nin, 13 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz'ın, Berkin Elvan’ın anısına sahip çıkmak demektir. Savaşa karşı çıkmak demek, bu ülkenin kadim topraklarına, Muğla'daki bir zeytin ağacına, Kazdağları'ndaki çınarın mağrur gölgesine, Hasankeyf'te tarihe, Aydın'ın küskün incirine, Karadeniz de fındığa sahip çıkmak demektir” diye konuştu.

Birlikte mücadele çağrısı

Güzel, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri olarak tüm çabalarının emeğin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu, eşit, özgür bireyler olarak, ölmeden, öldürmeden birlikte yaşayacakları demokratik bir ülkede için olduğunu söyledi. Güzel son olarak işçileri, işsizleri, kadınları, gençleri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, hekimleri,  aydınları, tüm barışseverleri, savaşa karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı.