Gündem

İstanbul'da yakalanan IŞİD'li, Bağdadi ve Kureyşi'nin hocası çıktı

IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden "Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai, 7 aylık takibin ardından yakalanmış

09 Eylül 2022 11:49

İstanbul'da İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan terör örgütü IŞİD’in en önemli üst düzey yöneticilerinden biri olduğu belirtilen "Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai'nin Kureyşi ve Bağdadi'nin hocası olduğu öğrenildi. 

İstanbul Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince ortak yapılan operasyonla gözaltına alınan IŞİD’in üst düzey yöneticilerinden biri olan Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Komitesi raporlarına göre IŞİD, zengin bir aileden gelen Sumaidai'yi önce kadı yaptı. Mahkemelere girip çıkan Sumaidai'nin dini bilgisinin iyi olduğunu gören örgüt liderleri onu kadıları eğitmekten sorumlu tuttu. Bir süre kadıları eğiten Sumaidai daha sonra örgüt içerisinde eğitim bakanı olarak görevlendirildi. Sumaidai, aynı zamanda IŞİD’in lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi ile Ebu Bekir el-Bağdadi'nin de hocaları olduğu öğrenildi. Örgüt içerisinde Sumaidai'nin eğitim bakanlığından sonra adalet bakanı olmasına karar verildi. Bir süre de adalet bakanlığı yapan Sumaidai, aynı zamanda verdiği fetvalarla da Avrupa ve dünya üzerindeki birçok eyleme yön verdi.

7 aylık takibin ardından Sarıyer’de yakalandı

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü Türkiye'ye girdikten sonra şüphelinin yakalanması için il il nerede olabileceğine ilişkin yürüttükleri çalışmalar neticesinde yaklaşık 7 ay önce Sarıyer ilçesinde bir evin adresini belirledi. Burada teknik ve fiziki takibini sürdüren polisler, Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai'nin sakalını kestiğini, peruk ve gözlük takarak kılık değiştirerek sokaklara çıktığını tespit etti. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının düzenlediği operasyonla zanlı gözaltına aldı.

BM Raporlarında örgüt lideri olabileceğini duyurmuştu

IŞİD’in yöneticilerinden biri olan Sumaidai'yle ilgili 11 Temmuz 2022'de yayımlanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 30. Olağan Raporu'nda da detaylar yer almıştı. Raporda, "3 Şubat'ta DEAŞ lideri Amir Muhammad Sa'id Abdal-Rahman al-Salbi'nin Türkiye sınırına yakın Atmah'ta ABD öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonda öldürüldüğü; 10 Mart'ta DEAŞ'ın al-Salbi'nin ölümünü ikrarla yerini Abu l-Hassan al-Hashemi al-Qurashi'nin alacağını açıkladığı; Abu al-Hassan'ın gerçek kimliği henüz belirlenmemiş olmakla birlikte, üye devletler arasında bu kişinin yüksek ihtimalle Iraklı Bashar Khattap Ghazal Al-Sumaidai olabileceğinin değerlendirildiği" ifadelerine yer verilmişti. (DHA)

TIKLAYIN - Erdoğan, IŞİD'in sözde üst düzey yöneticilerinden "Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı teröristin yakalandığını açıkladı