Gündem

Sandıkların kapanmasının ardından İstanbul seçiminde neler yaşandı; işte dakika dakika gelişmeler

23 Haziran 2019 16:54

AKP'nin itirazı üzerine iptal edilen 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi bugün tekrar edildi. Saat 17 itibariyle sandıklar kapandı ve oyların sayımına başlandı. İşte dakika dakika İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yaşananlar...

Seçimde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar, Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel ve 17 bağımsız aday İBB başkanı olmak için yarıştı.

21.23-CHP İstanbul Milletcekili Erdoğan Toprak, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun bir kez daha sandıktan birinci çıkmasının ardından seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Toprak’ın T24’e yaptığı açıklama şöyle:

‘’Tüm baskılara rağmen milletin iradesinin sandığa yansımış olmasından mutluyum. Bu halkın baskılarla, yaptırımlarla bir yere getiremezsiniz. Anadolu öyle bir coğrafyadır ki, bütün emperyalist güçlerin baskısına rağmen bir çakıl taşı bile vermemiştir. Millet iradesinin 31 Mart’ta sandığa yansımasının YSK tarafından elinden alınmasına verilecek cevap bugün verildi. Bu halkın başarısıdır. Bundan sonra yapacağımız en önemli görev, bu halkın kulu olmak, kölesi olmak, hizmetkarı olmaktır. Görevimizi biliyoruz.’’

20.53- CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, İstanbul seçimlerinin sonuçlarının kesinleşmesinin ardından açıklama yaptı. T24’e konuşan Tezcan ‘’Her şey çok güzel olacak! Bugün hiçbir gücün milletin gücünün üstünde olmadığını vatandaşlarımız gösterdi’’ ifadesini kullandı.

 

19.43- CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Twitter üzerinden, "Ne ektiysek onu biçtik biz.Baskıya rağmen umut ektik,kavgaya rağmen tebessüm ektik,hem de aylarca ektik. Biz bu adalet suyu eksik kalmış toprağa adalet ektik, demokrasi ektik. Bağırmalara karşı sevgi ektik. Kazandık, bir orman kazandık, biz mevsimini ilan ettik.Yüreğinize sağlık" dedi.

19.34- Gazeteci Cem Küçük, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu sonuç kabul edelim ki AK Parti için hezimettir" dedi.

19.40 - Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Her şey çok güzel olacak demiştik ve #HerŞeyÇokGüzelOldu!"

19.30- Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da israf, şatafat, kibir, ötekileştirme, ön yargı dönemi bitmiş, kardeşlik, sevgi dönemi başlamıştır. Tıklayınız.

19.23- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Twitter üzerinden, "Bu günün galibi Kürt’ler ve HDP olmuştur Nokta..." ifadelerini kullandı.

19.21- Anadolu Ajansı verilerinden: Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’a 703 bin fark attı

19.16- Binali Yıldırım: Seçimleri rakibim İmamoğlu önde götürmektedir, kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Ekrem İmamoğlu arkadaşımıza İstanbul'a güzel hizmetler yapmasını temenni ediyorum.

19.14- Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim: Seçim sonuçlarının şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Sandık başına giderek bu sürece katkı sunan tüm vatandaşlarımı tebrik ediyorum

19.05- YSK açıkladı: Yayın yasağı saat 19.15'te kaldırılıyor

19.02- ANKA’ya göre sandıkların yüzde 62’si açıldı, ilk sonuçlara göre iki aday arasındaki fark 553 bin 847

19.00- AA: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, oy verme işleminin tamamlanmasının ardından Vahdettin Köşkü'ne geçti. Erdoğan'ın gelişmeleri buradan takip edeceği bildirildi.

18.59- Cumhur İttifakı’nın 31 Mart seçimlerinde AKP’li Ankara belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki İstanbul İl Başkanlığı’na geldi. Seçim sonuçlarını Binali Yıldırım’la birlikte izliyor

18.54- ANKA’ya göre sandıkların yüzde 50’si açıldı, ilk sonuçlara göre iki aday arasındaki fark 477 bin

18.44-AA: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarıyla ilgili veri akışı saat 19.30'da başlayacaktır.

18.40- AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, il başkanlığına geldi. Yıldırım, kendisini karşılayanlarla selamlaşarak binaya giriş yaptı.

18.35- Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu ve büyük oğlu Mehmet Selim İmamoğlu da Seyrantepe'de bulunan CHP İstanbul Seçim Koordinasyonu Merkezine geldi.

18.30- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AKP İstanbul İl Başkanlığı’na geldi

18.13- ANKA'nın ilk verilerine oyların yüzde 10'u sayıldı. Ekrem İmamoğlu yüzde 56.24 puanla öndeyken Binali Yıldırım yüzde 43.59 puanda.

18.12- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de yinelenen seçimleri takip etmek için İstanbul'a geldi. Soyer, seçimi İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte SKM'de takip edecek.

18.07- AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul milletvekili Numan Kurtulmuş AKP İstanbul İl Merkezi’ne geldi

17.59- CHP İstanbul İl Başkanlığı Twitter hesabı üzerinden "Hazırız, başlıyoruz" diyerek fotoğraf paylaştı.

17.58- Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Twitter üzerinden, "Merak ettim. Anadolu Ajansı 23 Haziran seçimlerinde nereden aldığı verileri açıklayacak? 31 Mart seçimlerinde hala söylemedi de" ifadesini kullandı.

17.50- İhlas Haber Ajansı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın sonuçları Vahdettin Köşkü'nden, CNN Türk ise İstanbul İl Başkanlığı'ndan takip edeceğini duyurdu.

17.49-AKP İstanbul İl Merkezi’nde basına ayrılan bölümde kameralar, akşam boyu yapılması planlanan basın toplantıları için hazır.

17.47- Can Dündar: İlk gelen sonuçlarda İmamoğlu yüzde 55'in üstünde görünüyor.

17.40- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin genel merkezine girerken tek cümlelik açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Her şey çok güzel olacak" dedi. 

Liderler sonuçları nerede takip edecek?

17.39- CHP Milletvekili Mahmut Tanal: Gelen seçim sonuçları umut verici

17.32- Seçimleri gözlemlemek üzere İstanbul’da bulunan yabancı gözlemciler, seçim sürecinin usule uygun bir biçimde gerçekleştiğini söyledi. Tıklayınız.

17.23- CHP İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi'nde bina önünde ve içeride yoğun basın ilgisi dikkati çekiyor.

Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun ‘kampanya üssü’ olarak kullandığı, İstanbul Sanayi Mahallesi’ndeki Seçim Koordinasyon Merkezi’nde (SKM) de bekleyiş var. Bir önceki seçimde düzenli aralıklarla açılan sandıklara ve oy oranlarına dair seçmenleri bilgilendiren İmamoğlu ve CHP’nin bu seçimde de benzer bir performans göstermesi bekleniyor.
Seçimi, onlarca yerli ve yabancı gazeteci ile medya kuruluşu SKM’den takip ediyor. İmamoğlu ekibi dün yaptığı bilgilendirmede, seçim gecesi için 400’den fazla akreditasyon başvurusu olduğunu belirterek bazı gazetecilerin bina içine alınmayacağını duyurmuştu. Binaya alınmayan gazetecilerin bir kısmı da seçim akşamının takibini dışarıdan yapıyor.
Gazeteciler ile görevli ve gönüllülerin yanı sıra, seçimi İmamoğlu’nun olacağı binadan takip etmek isteyen vatandaşlar da bina önünde bekliyor. Güvenlik nedeniyle görevli olmayanlar binaya alınmazken; vatandaşlar yakınlardaki bir düğün salonuna yönlendiriliyor.

17.19- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin genel merkezinden seçimi takip edecek.

17.18- İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı hakim Ziya Bülent Öner, dün akşam saatlerinde evinde kalp spazmı geçirdi.Üner'in yerine İl Seçim Kurulu Başkanlığına kıdemli üye hakim Nilgün Uçar'ın vekalet edeceği öğrenildi. tıklayınız

17.16- Ekrem İmamoğlu seçim koordinasyon merkezine giriş yaptı

17.00 - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için oy verme işlemi tamamlandı ve sandıklar kapandı.

 

 

ETİKETLER

oy23 haziran