Gündem

İstanbul, Ankara ve İzmir başsavcılıklarından 'Barış Pınarı Harekatı' paylaşımlarına soruşturma açıklaması

10 Ekim 2019 17:14

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dün (9 Ekim) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı' adı ile başlattığı harekâta yönelik sosyal medya ve bazı yayın organlarında yer alan paylaşımlara yönelik açıklama yaptı. Ankara ve İzmir başsavcılıkları da bazı sosyal medya paylaşımları ve haberlere ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı yazılı açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmekte olduğu 'Barış Pınarı Harekatı' üzerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve güvenliğini hedef alan; bu amaca hizmet eder mahiyette, her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte kişi ya da kişiler tarafından suç oluşturan eylemlere yönelik Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca inceleme ve tespitler yapılmakta olup, yasal gereğine tevessül edilmektedir” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, “Barış Pınarı Harekatı” ile ilgili olarak sosyal medyada yer alan paylaşımları ve bir kısım haber sitelerindeki yayınları yapanlar hakkında 'terör örgütü propagandası yapma', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama', 'suçu ve suçluyu övme suçları'ndan resen soruşturma başlattı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da harekât üzerinden sosyal medyada 'terör propagandası yapıldığı' gerekçesiyle yasal işlem başlatıldığını ifade etti. Açıklamada, "Ulusal güvenliğin gereği olarak güney sınırımızdaki terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Barış Pınarı Harekatı yapılmıştır. Güvenlik güçlerimizce başlatılan harekat dolayısıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör örgütü propagandası niteliğinde sosyal medya veya diğer basın yayın yolları ile paylaşımda bulunanlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yasal işlem başlatılmıştır" denildi.