Dünya

Tel Aviv’e roket saldırısı: 1 ölü, 6 yaralı

Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail saldırılarında 10'u çocuk 30 kişi şehit edildi

11 Mayıs 2021 22:00

Gazze Şeridi’nden İsrail’in başkenti Tel Aviv’e yönelik roket saldırısı nedeni ile ilk belirlemelere göre 1 kadın hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı ise 10'u çocuk 30 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı. 

İsrail-Filistin arasındaki gerilim artarak devam ederken, Gazze Şeridi’nden İsrail’in başkenti Tel Aviv’e roket saldırısı düzenlendi. Polis tarafından yapılan açıklamada, saldırı sonucu Holon ve Givatayim banliyölerine isabet eden roketler sonucu en az 8 kişinin yaralandığını, yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğu ifade edildi.

Yaralılardan 4’ünün Holon'da bir otobüsün yanına roket isabet etmesi sonucu yaralandığı bildirilirken, Givatayim’de bulunan 4 yaralının ise hava savunma sistemi tarafından imha edilen roketin parçaları nedeni ile hafif şekilde yaralandığı açıklandı. Tel Aviv'in güneyindeki Rishon Lezion'da ise roket saldırısı nedeni ile 1 kadının hayatını kaybettiği bildirildi.

Hava trafiği Kıbrıs’a yönlendirildi

İsrail basınında yer alan haberlerde, roket saldırıları nedeni ile Ben Gurion Uluslararası Havaalanındaki hava trafiğinin geçici olarak durdurulduğu ve uçuşların Kıbrıs'a yönlendirildiği iddia edildi.

Tel Aviv’e 130 roket atıldı

Hamas tarafından yapılan açıklamada, Tel Aviv’e 130 roket atıldığı ifade edilmiş, "Şimdi, sözümüzü yerine getirirken, El-Kassam Tugayları düşmanın sivil binaları hedef almasına cevaben 130 füze ile Tel Aviv ve çevresinde en büyük füze saldırısını başlattı" denilmişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail saldırılarında 10'u çocuk 30 kişi şehit edildi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in son saldırılarıyla birlikte artan şehit ve yaralı sayısına ilişkin veriler paylaşıldı. Gazze Şeridi'ne İsrail'in düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 10'u çocuk olmak üzere 30'a çıktığı belirtilen açıklamada, saldırılarda ayrıca, 203 kişinin de farklı şekillerde yaralandığı aktarıldı.

Okullar geçici olarak kapatıldı 

İsrail’de artan roket saldırıları nedeniyle yarın tüm okulların kapatıldığı bildirildi. Öğrencilerin birkaç gün uzaktan eğitime devam edeceği ifade edildi.

Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere saldırı 

İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi ile saldırdı.

İsrail'de Lod Belediye Başkanı Revivo, orduyu göreve çağırdı

İsrail’in Lod şehri Belediye Başkanı Yair Revivo, şehirde artan çatışma ve protestoların ardından Başbakan Binyamin Netanyahu’dan şehirde OHAL ilan etmesini ve polis yerine ordunun şehirde konuşlandırılmasını istedi.

Gazze’de 13 katlı bina vurulmuştu

İsrail tarafından Gazze’ye düzenlenen hava saldırısında 13 katlı olan Hanadi Kulesi vurulmuştu. Saldırının ardından bina çökmüştü.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, dünden bu yana İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne düzenlenen hava saldırılarında, 9’u çocuk 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 152 kişinin ise yaralandığını açıkladı. (İHA)

Gazze'de binanın vuruluş anı kameralara böyle yansıdı:  

TIKLAYIN: İsrail’in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarında ölü sayısı 28’e yükseldi