Gündem

İsmail Küçükkaya: Karşımızdaki iktidar da olsa, yeri gelince itiraz etmeye hasretiz

“Tek adam, tek parti, tek bakış açısı Türkiye'ye yetmez. Bu bakış ülkemize dar gelir"

25 Mart 2019 07:48

Fox TV'de Çalar Saat programının sunucusu, Gazeteci İsmail Küçükkaya, yazılarını topladığı kitabı 'Biraz Cesaret'i anlattı. "Karşımızdaki iktidar da olsa, yeri gelince itiraz etmeye hasretiz. Bizi yönetenlerin gazetecilerin karşısına çıkmasına, konuların serbestçe tartışılmasına hasretiz" diyen Küçükkaya, "Biraz cesaret, biraz umut. Aradığımız işte budur" sözlerini kaydetti.

“Bu altı yıl içinde her yıl seçim ve 2 de referandum yaşadık. Türkiye'nin dönüşüm sürecine tanıklık yaptık. Şöyle bir geriye çekilip dikkatlice bakmalı ve olup biteni hatırlamalı, sonra da anlamalıyız. Zira süreç olanca hızıyla devam ediyor. Kitabın ana felsefesi önce haber, gerçekler. sessizin sesini duyurmak, sorunları açık yüreklilikle ortaya koymak. Kimseden korkmadan, kimseye yaranma gayreti içinde olmadan ve sorunlara çözüm önerisi getirmek, yapıcı bir dille eleştiri ve itiraz hakkımızı kullanmak. Yerelden ulusala, oradan da evrensele uzanan bir bakış açısı ile vizyon aramak. Yani insanımıza hak ettiği huzur, barış, demokrasi, insan hakları, yüksek refah ve yaşam standardını sunmak. Zor dönemi aşmak, sorunları çözmek için metodumuz ortak aklı aramaktır."

“Tek adam, tek parti, tek bakış açısı Türkiye'ye yetmez. Bu bakış ülkemize dar gelir. Aradığımız katılımcılık ve çoğulculuktur. Sorunlarımız çözülmez değildir. Yeter ki; umutsuzluğa kapılmayalım. Yeter ki inanalım ve çalışalım. Herkes üzerine düşeni yaparsa aydınlık geleceğe uzanmak ve ulaşmak sanılandan çok daha kolaydır.”

“Biraz cesaret, biraz umut. Aradığımız işte budur. Yolumuz bellidir: Atatürk Cumhuriyeti'ni tam ve gerçek demokrasi ile taçlandırmak. Beni de bu yolda her zaman cesaretlendiren Nihal Kemaloğlu'na minnettarım. Bana Çalar Saat yolunu açan Doğan Şentürk'e ne kadar teşekkür etsem azdır.

İsmail Küçükkaya'nın 304 sayfalık kitabının son sayfasındaki 18 Şubat tarihli “Hasretiz” yazısında şu satırlar yer alıyor:

“Açıkça ve özgürce konuşmaya hasretiz. Çekinmeden soru sormaya… Karşımızdaki iktidar da olsa, yeri gelince itiraz etmeye hasretiz. Bizi yönetenlerin, gazetecilerin karşısına çıkmasına, halkın merak ettiği konuların serbestçe konuşulmasına, tartışılmasına hasretiz. İşte bu hasreti gidermeye çalışıyoruz. Ankara, İzmir, Manisa, Eskişehir, Bursa yayınlarımıza gösterilen olağanüstü ilgiyi buna yoruyorum. Diyarbakır'a da gideceğiz. Batman'a da. Doğu illerinde yayın yapacağız. Karadeniz'e, Akdeniz'e, Trakya'ya… Ülkemizin tüm bölgelerinde adaylarla ve halkımızla buluşacağız.”


 

Mansur Yavaş, cumhurbaşkanlığına ilk adaylığında Erdoğan hakkında basına yansıyan iddiaları gösterdi