Gündem

“İslam INTERPOL’ü” geliyor

Tüzükte 'ümmet' tartışması yaşandı

25 Ekim 2019 09:37

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler arasında İNTERPOL gibi işlev üstlenecek Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi kuruluyor.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre, İstanbul merkezli bu örgütün ilk geçici direktörü de bir Türkiye'den olacak. Terörizm, şiddet, aşırıcılık, sınır ötesi ve organize suçlar ile diğer tüm suç türleriyle mücadelede İİT üyeleri arasında iletişim ve işbirliğini sağlamayı, üye ülke polis teşkilatlarının kurumsal kapasitelerini güçlendirmeyi, işbirliği yöntemleri geliştirmeyi ve eğitim programları düzenlemeyi amaçlayan örgütün kuruluş tüzüğü, Dışişleri Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında kabul edildi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler arasında INTERPOL gibi işlev üstlenecek Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi kuruluyor.

Tüzükte 'ümmet' tartışması 

Örgütün kuruluş tüzüğünün önsözündeki 'İslam ümmeti' ifadesi ise komisyonda tartışma yarattı. CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirtti. AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ise “Bu ülke, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkedir, çok doğal olarak da bu ümmetin bir parçasıdır, ayrıca resmî olarak da İİT’nin üyesidir. Bu ümmetle ciddi bir tarihimiz vardır” dedi.