Spor

İşitme engelli taraftar da 'kötü ve çirkin içerikli tezahüratta bulunduğu' gerekçesiyle cezalandırıldı

Taraftar İlhan Biçer, Türkiye Futbol Federasyonu'na oğlu Cihan aracılığıyla tepki gösterdi

19 Aralık 2019 18:35

Sivas'ta işitme engelli taraftar İlhan Biçer (46) Süper Lig'in 14'üncü haftasında oynanan BtcTurk Yeni Malatyaspor - Demir Grup Sivasspor maçında çirkin ve kötü içerikli tezahüratta bulunulması nedeniyle kırmızı-beyazlı taraftarlara verilen 1 maçlık "elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi" cezasının kendisine de uygulanmasına dair şaşkınlık yaşıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, 7 Aralık'ta Yeni Malatya Stadyumu'nda yapılan maçta Sivasspor taraftarlarının çirkin ve kötü içerikli tezahüratları nedeniyle misafir tribünleri A, B, C ve D blokta yer alan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki misafir müsabakaya girişlerinin engellenmesini kararlaştırdı.

Karşılaşmayı oğlu Cihan Biçer ile izleyen işitme engelli Biçer de bu blokta bulunan diğer taraftarlar gibi cezalandırıldı. Konuyla ilgili olarak oğlu Cihan aracılığıyla açıklama yapan işitme engelli vatandaş, Sivasspor'un maçlarını uzun yıllardan beri takip ettiğini belirterek TFF'nin kendisine uyguladığı cezaya anlam veremediğini söyledi. Sivasspor'un her deplasman maçına gittiğini ifade eden Biçer, "Federasyonun yaptığı büyük bir yanlış ve ayıp. Ben küfür edemem. Federasyonun bu hatayı düzeltmesini bekliyoruz" dedi.

"Engellilere özel bir çalışma yapılması lazım"

Biçer, federasyonun yaptığı hatadan dolayı takımının Gençlerbirliği ile oynayacağı maça gidemeyecek olmanın üzüntüsünü yaşadığını da ifade etti.

Babasıyla Yeni Malatyaspor karşılaşmasını takip ettiğini anlatan Cihan Biçer ise "Passolig gişesine gittiğimde cezamızın olmadığını söylediler. Evden internet aracılığıyla Gençlerbirliği deplasmanı için bilet almaya çalıştığımda 'cezalısınız' diye hata gösterdi. TFF'nin yaptığını anlamıyorum. Engellilere özel bir çalışma yapılması lazım. Bu durum tek babam için geçerli değil, Türkiye'de birçok engelli vatandaşımız var. Biz mağdur oluyoruz, yarın bir başkası mağdur olur. Herkes susarsa federasyon daha çok ceza vermeye başlayacak" diye konuştu.

3 yıl önce de cezaya maruz kalmış

İlhan Biçer, yaklaşık 3 yıl önce de aynı cezaya maruz kalmış, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz'ın TFF ile yaptığı görüşmeler sonucu TFF 1'inci Lig'de Sivasspor ile Boluspor arasında oynanan karşılaşmayı protokol tribününden izlemişti. (DHA)