Gündem

IŞİD'in yaktığı Türk askerlerinin infaz emrini verdiği iddia edilen Alwi: Bildiklerimi burada söyleyemem, ancak yüz yüze söyleyebilirim

21 Ağustos 2022 14:47

IŞİD'in yakarak katlettiği TSK üniformalı Mehmet Şahin ve şehit er Sefter Taş'ın ölümüyle ilgili görülen davanın tutuklu sanığı sözde IŞİD kadısı Jamal Alwi, duruşmada mahkeme heyetiyle pazarlık yaptı. Alwi duruşmada, mahkeme heyetine "Askerlerin öldürülmesiyle ilgili bildiklerimi burada söyleyemem. Ancak yüz yüze söyleyebilirim. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, 22 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan propaganda videoda, TSK üniformalı iki kişinin IŞİD militanları tarafından yakılarak katledildiği görüntüler Türkiye'yi sarstı. Videonun yayınlanmasının ardından uzun süre resmi bir açıklama yapılmadı.  Videonun yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 11 ay geçtikten sonra, 9 Ekim 2017'de Sefter Taş'ın ailesine, çocuklarının şehit olduğu bildirildi.

Ancak Fethi Şahin'in ailesine herhangi bir bilgi verilmedi. Olay tarihinde Taş 23, Şahin ise 26 yaşındaydı.

Kuşçu dükkanı işletiyordu

Aradan yaklaşık 6 yıl geçti. Geçen yıl yaz aylarında gazeteci İsmail Saymaz, Taş ve Şahin'in yakılma emrini verdiği belirtilen ve IŞİD kadısı olduğu iddia edilen Jamal Alwi'nin, Gaziantep'te elini kolunu sallayarak dolaştığını, "kuşçu dükkanı" işlettiğini yazdı. Saymaz'ın bu yazısından sonra Alwi gözaltına alındı ve tutuklandı.

Alwi, Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanıyor. Davanın temmuz ayında görülen duruşmasında verdiği ifadesinde, mahkeme heyetiyle adeta pazarlık yaptı. Suçsuz yere hapiste yattığını ve IŞİD'le herhangi bir alakasının olmadığını ileri süren Alwi, "Tahliye olmam durumunda, askerleri infaz eden şahıs hakkında da bilgi vermek istiyorum" dedi.

"Ben DEAŞ'a karşı biriyim"

"Bahsettiğim şahıs Suriye'de ikamet etmektedir. Kendisi Suriye'ye bağlı Çobanbey'de bulunmaktadır. Kendisinin kod adı Ebu Abdullah El Şami'dir" diyen Alwi, ismini verdiği kişinin IŞİD'in kadısı olduğunu söyledi. Bu bilgiyi şu anda cezaevinde bulunan bir IŞİD mensubu tarafından öğrendiğini belirten Alwi, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu bilgileri ancak size yüz yüze anlatabilirim, burada anlatamam. Tahliye olmam durumunda bu şahsı sağ veya ölü olarak bulacağım. Ben DEAŞ'a karşı biriyim. 3 oğlum DEAŞ yüzünden öldü. Suçsuzum, bakmam gereken ailem vardır, tahliyemi talep ediyorum.

Jamal Alwi'nin sözlerinin ardından mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma eylül ayında görülecek."