Dünya

İranlı futbolcu Amir Nasr-Azadani'ye idam cezası

İran Milli Takımı kalecisi Beiranvand'dan, Nasr-Azadani'ye destek mesajı

14 Aralık 2022 12:12

İranlı futbolcu Amir Nasr-Azadani (26), Mahsa Amini protestolarına katıldığı gerekçesiyle, "Allah'a karşı savaş açmak suçundan" idam cezasına çarptırıldı. Uluslararası Futbolcular Birliği FifPro, kararı, "mide bulandırıcı" olarak nitelerken, Nasr-Azadani'nin cezasının kaldırılması çağrısında bulundu.

İran’da rejime karşı protestolara katılan bir futbolcu idam cezasına mahkûm edildi. Bir zamanlar 16 yaş altı milli takımında forma giyen Amir Nasr-Azadani, İsfahan'da güvenlik güçlerinden üç kişinin öldürüldüğü, "silahlı ayaklanmaya" katıldığı iddiasıyla geçen eylülde tutuklanmıştı.

Nasr-Azadani, "isyan etmek, yasadışı çetelere üye olmak, güvenliği baltalamak için gizli anlaşma yapmak ve muharebeye yardım etmek" ile suçlandı. İran'da, "Allah'a karşı savaş açmak" anlamına gelen muharebe suçlaması ölüm cezasıyla sonuçlanıyor.

Uluslararası Af Örgütü, protestolar nedeniyle 11 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığını ve aralarında Nasr-Azadani'nin de bulunduğu en az dokuz kişinin de ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Binlerce kişi tutuklandı

Öte taraftan, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin eylülde Tahran ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından başlayan protestolardan bu yana binlerce kişinin tutuklandığı ifade ediliyor.

İran’dan yapılan resmi açıklamada, yalnızca başkentte 400 kişinin protestolara katıldıkları için 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Tahran yargı sözcüsü, "Tahran vilayetinde isyancıların davalarına ilişkin duruşmalarda 160 kişi beş ila 10 yıl, 80 kişi iki ila beş yıl ve 160 kişi, 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı" dedi.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası Futtbolcular Birliği FifPro, Nasr-Azadani'nin, "ülkesinde kadın hakları ve temel özgürlükler için kampanya yürüttükten sonra" infazla karşı karşıya kalabileceği haberlerinin, "şoke edici ve mide bulandırıcı" olduğunu açıkladı. FifPro, Nasr-Azadani ile dayanışma içinde olduğunu belirterek cezasının "derhal kaldırılması" çağrısında bulundu.

İran’daki mevcut ve eski profesyonel futbolcular da Nasr-Azadani için de af çağrısı yaptı. İran Milli Takımı’nın kalecisi Alireza Beiranvand ve eski takım kaptanı Masoud Shojaei, genç oyuncuyu desteklemek için sosyal medyada çeşitli paylaşımlar yaptı.

Nasr-Azadani, 2015-2016'da Rah Ahan’da kısa bir süre oynadı. 2016-2018 arasında Basra Körfezi Pro Ligi’ndeki Tractor'da forma giyen Nasr-Azadani,  Kasım 2017'den bu yana profesyonel olarak futbol oynamadı.