Dünya

İran, İsrail'le bağlantılı olduğunu ileri sürdüğü Portekiz bandıralı gemiye Basra Körfesi'nde el koydu

Geminin Birleşik Arap Emirlikleri'nden Hindistan'a gittiği kaydedilen açıklamada daha fazla ayrıntı paylaşılmadı

13 Nisan 2024 14:11

İran medyası, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun İsrail'le bağlantılı olduğunu öne sürdüğü Portekiz bandıralı yük gemisine el koyduğunu duyurdu.

Tesnim Haber Ajansı'na göre, Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri, İsrail'le bağlantılı olduğunu iddia ettiği bir yük gemisine Basra Körfezi'nde el koydu.

Portekiz bandrallı ”MSC Aries" adlı geminin, Londra merkezli "Zodiac Maritime" şirketi sahibi İsrailli iş adamı Eyal Ofel'e ait olduğu iddia edildi.

İsrail ordu radyosu da X Platformundan yaptığı açıklamada "İran güçlerinin Hürmüz Boğazı yakınında saldırdığı geminin bir kısmı büyük olasılıkla İsrail'e aittir" ifadelerine yer verdi.

Geminin Birleşik Arap Emirlikleri'nden Hindistan'a gittiği kaydedilen açıklamada daha fazla ayrıntı paylaşılmadı.

 

İsrail'den AB'ye: İran'ı terör listesine alın

IRNA'nın gemiye el konulduğunu doğrulamasının ardından sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun "sahibinin İsrailli olduğunu iddia ederek Avrupa Birliği (AB) üyesine ait Portekiz bandıralı sivil kargo gemisine el koyduğunu" söyledi.

Mesajında İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'i de etiketleyen Katz, "Hamaney'in rejiminin Hamas'ı destekleyen bir suç rejimi olduğunu ve şimdi de uluslararası hukuku ihlal ederek bir korsanlık operasyonu düzenlediğini" savundu.

AB'ye çağrıda bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Katz, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun "terör örgütü" ilan edilmesini, İran'ın 'şimdi' yaptırımlara tabi tutulmasını talep etti.

Galataport ihalesini almıştı

Ofer, Türkiye'deki yatırımları yakından takip eden bir isim. 2006 yılında Galataport ihalesini almış ama daha sonra ihale iptal edilmişti. Ofer ailesi Forbes listesinde de en zenginler arasında yer alıyor.