Koronavirüs

İran'da Koronavirüs riskinin düştüğü bölgelerde cami ve okullar açılacak

İran'da 4 gün boyunca yeni vaka görülmeyen ve virüs kaynaklı ölüm olmayan bölgeler az tehlikeli veya beyaz bölgeler olarak nitelendiriliyor

03 Mayıs 2020 13:02

İran, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka ve ölüm sayısındaki düşüş eğiliminin ardından önlemleri gevşetiyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, istikrarlı şekilde Koronavirüs vakası görülmeyen bölgelerde cami ve okulları yeniden açacağını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip Koronavirüs'le mücadele kapsamında sosyal sınırlamaların uygulanmasıyla ilgili az tehlikeli olarak nitelendirilen 'beyaz bölgeler'de yarından itibaren camilerin ibadete açılacağını söyledi.

Başkent Tahran'da Koronavirüsl'e Ulusal Mücadele Kurulu toplantısına başkanlık eden Ruhani, "133 az tehlikeli veya beyaz bölge olarak tespit edilen yerleşim biriminde yarın itibarıyla camilerin ibadete açılması ve bu yerlerde cuma namazının kılınması kararını verdik" dedi.

133 yerleşim biriminin nereler olduğunu belirtmeyen Ruhani, sözkonusu camilerde cemaatin sosyal mesafe kuralına uyması gerektiğini hatırlattı. Bu bölgelerde okulların 16 Mayıs'ta açılmasının planlandığını da duyurdu.

Nisan sonunda Tahran'dan camilerde sosyal mesafe kurallarına uyularak toplu namaz kılındığına dair görüntüler gelmişti.

İran hükümeti daha önce şehirlerarası yolculuklara ve AVM'lerin açılmasına da izin çıkardı.

Pandemi nedeniyle mart ortasında camileri kapayıp toplu ibadetleri yasaklayan Ruhani, 26 Nisan'da Covid-19'la mücadelede beyaz, sarı ve kırmızı bölge uygulamasına geçildiğini, 14 gün boyunca yeni vaka görülmeyen ve virüs kaynaklı ölüm olmayan bölgelerin az tehlikeli veya beyaz bölgeler olarak nitelendirileceğini açıklamıştı.