Dünya

"İntikam mı?": Erdoğan, Putin'i kameralar karşısında neredeyse 1 dakika bekletti

Erdoğan ve heyeti, 2020'de 34 askerin şehit edildiği saldırıdan sonra Putin tarafından kapıda bekletilmişti

20 Temmuz 2022 07:31

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günü Tahran'da yapılan ikili görüşmeye geç gelmesinin ardından kameraların önünde tek başına beklemek zorunda kaldı. 

Putin'in toplantı odasında tek başına Erdoğan'ın beklediği görüntülerde Rus liderin kıpır kıpır olduğu, ağırlığını sıklıkla başka bacağına verdiği ve suratında sürekli ifade değişiklikleri olduğu görüldü. Putin, salona girdikten sonra neredeyse bir dakika boyunca ayakta Erdoğan'ı bekledi. 

Putin, başka liderleri sıkça bekletmesiyle; hatta bazen bunu bilinçli yapmasıyla biliniyor. Putin 2015'in Haziranda Papa ile Vatikan'daki görüşmesine bir saat; 2018'de ABD Başkanı Trump'la Helsinki'deki görüşmesine 45 dakika geç kalmıştı. Radio Free Europe'a göre Putin, eski Alman lider Angela Merkel'i de 2014'te 1 saat 15 dakika bekletti. 

27 Şubat 2020’de Rusya ve Suriye, İdlib’de füzelerle 34 Türk askerini öldürdükten sonra Erdoğan'ın Moskova'ya yaptığı ziyarette Putin, kendisini ve heyetini görüşmenin yapılacağı salonun kapısında bekletmişti. Rusya devlet televizyonu Rassiya 1, Erdoğan ve heyetinin bekletildiği görüntüleri kronometre ile yayına vermişti. 

9 Mart 2020'de Türk heyetinin kapıda bekletildiği görüntüler Rus devlet televizyonu tarafından servis edilmişti. 

Bazı gazeteciler ve sosyal medya kullanıcıları, Erdoğan'ın "bunun intikamını almak için" Putin'i bekletmiş olabileceğini savundu. 

Putin, Erdoğan salona girdikten sonra ellerini "rahatladığına" işaret eder bir şekilde bıraktı. İki lider daha sonra el sıkıştı. 

Gazeteci Joyce Karam, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Erdoğan'ın Putin'i kameraların karşısında bitap bir şekilde bıraktığı 50 saniye, Ukrayna'dan sonra ne kadar çok şeyin değiştiğini gösteriyor" yazdı.