Dünya
BBC Türkçe

İngiltere'de yabancı işçilerin çalışma vizesi için gerekli asgari maaş yükseltildi

04 Aralık 2023 21:50

İngiltere'de hükümetin ülkeye göçmen girişini engelleme planları kapsamında yabancı işçilerin çalışma vizesi alabilmeleri için gereken asgari maaş neredeyse iki katına yükseltildi.

Tier 2 çalışma vizesi olarak da bilinen, sponsorlu vasıflı işçi vizesi alabilmek için yıllık maaşın şimdiye kadar en az 26 bin 200 sterlin olması gerekiyordu.

İçişleri Bakanı James Cleverly, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada asgari maaşın 38 bin 700 sterline yükseltildiğini duyurdu.

Resmi verilere göre geçen yıl İngiltere'ye net göç 745 bine ulaşarak rekor kırdı.

Ayrıca sağlık çalışanlarının vizelerine ve göçmenlerin İngiltere'ye getirebilecekleri bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına da sınırlama getirilmesi bekleniyor.

Bazı öğrenci vizelerine daha fazla koşul getirilmesi de planlanıyor.

Ayrıca hükümetin, yabancı işçilerin standart maaş eşiklerinin altında işe alınabileceği meslekler listesini de elden geçirebileceği bildirildi.

Yabancı işçiler bu listedeki mesleklere, standart maaştan yüzde 20 oranında daha az ücretle, veya 20 bin 960 sterlinlik bir maaş üst sınırıyla alınabiliyor.

Hükümetin göç danışmanları yüzde 20 kuralının kaldırılmasını tavsiye ediyor.

İşçi Partisi de iktidara gelmesi durumunda adil ücretlendirmeye ve İngiltere'deki işçilerin eğitimine zarar verdiğini savunarak bu kuralın kaldırılacağı sözü verdi.

Yeni düzenlemeler şu şekilde olacak:

  • Vasıflı işçi vizesi almak için en az 38.700 sterlin maaş almak gerekecek.
  • Sağlık ve sosyal bakım alanında çalışacak yabancı işçilerin vizeleri, sağlıktaki personel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni yüksek eşikten muaf tutulacak.
  • Ancak bakım alanında çalışanlara, gelirleri eşik altında kalacağı için bakmakla yükümlü oldukları kişileri getirmeleri için izin verilmeyecek.
  • "İşgücü açığı olan meslekler listesi" yeniden düzenleniyor ve mesleklerin sayısı azaltılıyor.
  • Çalışma ve öğrenci vizelerinden ayrı olarak aile vizesi için maaş seviyesi de 38.700 sterline yükseltiliyor.

Sağlık sektöründe yabancı işçilere ihtiyaç var

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Brexit'ten bu yana artan göç seviyelerini azaltma sözü verdi.

Başbakanlık Ofisi Sözcüsü yaptığı açıklamada, göçün çok yüksek olduğunu ve "yıllar içinde yapılan değişikliklerle" ilgili tedbirlerin "kötüye kullanıldığını" söyledi.

Eylül 2022 - Eylül 2023 arasında sağlık çalışanlarına verilen vize sayısı bir önceki yıla kıyasla iki kat artarak 143 bin 990'a ulaştı.

Bu vizelerin yaklaşık 83 bini, personel sıkıntısı çeken ve işverenlerin yabancı personel istihdam etme kabiliyetlerine getirilen kısıtlamalara direndiği hasta ve yaşlı bakımı sektöründeki işçilere verildi.

Hükümetin göç danışmanları, yetişkinlere yönelik sosyal bakım hizmetlerinin çoğunu sağlayan yerel belediyelere yeterli bütçe verilmemesinin personel krizindeki en önemli faktör olduğunu söylüyor.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir