Gündem

Independent Türkçe'ye idari tedbir kararı; siteye erişilemiyor

Suudi Arabistan yönetimi Anadolu Ajansı (AA) ve TRT Arapça'nın internet sitelerine erişime engel getirmişti

19 Nisan 2020 07:19

Britanya merkezli Independent gazetesinin Türkiye'den Türkçe yayın yapan Independent Türkçe haber sitesine idari tedbir kararı getirildi.

Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek'in yaptığı paylaşıma göre, Independent Türkçe haber sitesine idari tedbir kararı getirildi. 

​Çiçek, paylaşımında "Sitemize girişte sorun yaşanıyor. Bazı okuyucularımız bu uyarı ile karşılaşıyor" dedi.

Suudi Arabistan, Anadolu Ajansı ve TRT'ye erişim engeli getirmişti

Independent Türkçe'ye Türkiye'de getirilen idari tedbir kararı, Suudi Arabistan yönetiminin Anadolu Ajansı (AA) ve TRT Arapça'nın internet sitelerine erişime engel getirmesinin ardından geldi.

Suudi Arabistan, 13 Nisan'da AA ve TRT Arapça'nın sitelerini bloke etmişti. Ülkede Türk basın kuruluşlarına ait internet haber sitelerine girmeye çalışanlar, "Özür dileriz, bu site Enformasyon Bakanlığının kurallarına aykırıdır" mesajıyla karşılaşıyor.

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia ile The Independent arasında yapılan lisans anlaşması çerçevesinde kurulan Independent Türkçe, 15 Nisan 2019'da yayın hayatına başlamıştı.

"Mahkeme kararı çıktı"

Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, Twitter'dan yaptığı bir diğer duyuruda ise, "Independent Türkçe'nin erişime engellenmesi ile ilgili mahkeme kararı çıktı. İçeriğini bilmesek de karar Ankara'da bugün alınmıştı" dedi. 

Çiçek, Suudi Arabistan merkezli birçok haber sitesinin kapatıldığını gösteren bir liste de paylaştı.