Gündem

İmamoğlu: Sadece kendi aklına güvenen ve hiç kimsenin aklını paylaşmasını sağlamayan benim yol arkadaşım olamaz

"Bir kişinin her şeye karar verir duruma geldiği bir ortamın bizleri nasıl tehditlere doğru sürükleyeceğini bence hepimiz artık yakinen biliyoruz"

08 Eylül 2021 13:14

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un geleceğini 16 milyon yaşayanıyla birlikte kurgulamak istediklerini vurguladı. İmamoğlu, “İstanbul, sadece seçilen kişinin ya da çevresindeki bir avuç insanın değil, seçenlerin de sesinin çıktığı bir alana dönüşsün istiyoruz. Ortak aklı en değerli mekanizma olarak hisseden bir belediye başkanıyım. Sadece kendi aklına güvenen ve hiç kimsenin aklını paylaşmasını sağlamayan benim yol arkadaşım olamaz” dedi.

İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) düzenlediği “Vizyon 2050 Arama Konferansı”nın açılışında konuştu. Akademisyenler, iş insanları ve sanatçılardan oluşan katılımcı grubuna seslenen İmamoğlu, İPA’nın, toplumun bütün katmanlarına ait bir alanda İstanbul'un konuşulduğu tartışıldığı bir merkeze dönüşmesini istediklerini vurguladı. İstanbul'un belirsizlikten kurtulduğu, yaşayanlarının sesinin çıktığı bir şehir olmasını arzuladıklarının altını çizen İmamoğlu, “İstanbul, sadece seçilen kişinin ya da çevresindeki bir avuç insanın değil, seçenlerin de sesinin çıktığı bir alana dönüşsün istiyoruz” diye konuştu.

"İnsanları dinlemenin mekanizmalarını kurmayı hedefliyoruz"

Bu amaçla, önceden başkanlık konutu olarak kullanılan Florya’daki alanı İPA ve bünyesindeki birimlere tahsis ettiklerini kaydeden İmamoğlu, “İstanbul senin” kavramına yükledikleri anlamı şöyle açıkladı:

“İlçe belediye başkanlığım döneminde de faydalandığım en üst bilgi ağı nedir derseniz, orada yaşayan insanlar olmuştur. En küçük çocuktan en yetişkinine ya da en deneyimli, en bilgili, en iyi eğitim almış insanından sokakta satıcılık yapan bir hemşerimize varıncaya kadar, bazı hizmetlerin yön vericisi olduklarında, direkt insanların ihtiyacına dokunan kararları almış ve o kararların karşılığını görmüş belediye başkanıyım. İstanbul gibi büyük bir organizasyonun içerisinde, insanları dinlemenin mekanizmalarını kurmayı hedefliyoruz aslında. Küçük bir kasabada ya da bir ilçede mümkün olabilir, ama böyle büyük bir metropolde, bu mekanizmaların kurulması çok çok önemli.”

"'Marmara Denizi'nin üzerinde biriken müsilajı temizledik' diye zafer naraları atmaya kalktık"

 “Önümüze gelen müsilaj tehdidi meselesiyle Marmara'nın kurtuluşunu konuşuyoruz. Davullarla, zurnalarla 'Marmara Denizi'nin üzerinde biriken müsilajı temizledik' diye zafer naraları atmaya kalktık. Bunların hiçbirisi elbette ki ne doğru ne de bir sonuç alınabilir bir metot. Esas olan sistemin tümden yenilenmesini sağlamak ve bu yolculuğu başka bir eksene doğru çevirebilmekte” 

“Beylikdüzü'nde belediye başkanı olduğumda, arkadaşlarıma, ‘Şehrin geleceğini mutlak tasarlamalıyız’ deyip, 2014 yılında, ‘Hemen 2030 vizyonunu çalışalım’ demiştim. 2015’ten itibaren 2030 vizyonlu çalışmaya başladığımızda, bunu toplumla paylaşmaya ve onların geri dönüşlerini almaya başladığımızda, bir espriyle, ‘İmamoğlu 2030’a kadar Beylikdüzü'nün Belediye Başkanı olmak istiyor galiba’ diye yerelde tartışılmıştı. Bugün 2050’nin öyle bir amacı yok, onu söyleyeyim. 2050 vizyonunun tek amacı var; geleceği gerçekten hep beraber analiz edebilmek” 

"Bir kişinin her şeye karar vermesi bizleri tehdide sürükler"

“İnsanlar, kentin sahibi olduklarını hissetsin istiyoruz. Yani bir siyasi irade, bir siyasi kimlik, bir kişinin her şeye karar verir duruma geldiği bir ortamın, çok sıkıntılara gebe olduğunu, bizleri nasıl tehditlere doğru sürükleyeceğini bence hepimiz artık yakinen biliyoruz. Böyle bir tehditle bir daha karşı karşıya kalmama mekanizmaları oluşması için bugün burada toplandık. Ortak aklı en değerli mekanizma olarak hisseden bir belediye başkanıyım. Sadece kendi aklına güvenen ve hiç kimsenin aklını, masasına davet edip paylaşmasını sağlamayan hiç kimse, benim yol arkadaşım olamaz.”