Gündem

İmamoğlu'nun 'Karadeniz çıkarması' sosyal medyanın gündeminde: "Bu enerji İstanbul'a da yansıyacak"

"İmamoğlu, Trabzon’da rekor düzeyde bir kalabalık tarafından karşılandı ve onların İstanbul’da milyonlarca akrabası var”

05 Haziran 2019 19:22

T24 Haber Merkezi
Gonca Tokyol

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal kararı ile mazbatası elinden alınan Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, bayramın ikinci gününü memleketi Karadeniz’de geçirdi. 

İlk olarak Trabzon’da bir miting gerçekleştiren İmamoğlu, daha sonra aralardaki ilçelerde de kısa süreli duraklayarak Giresun’a gitti. İmamoğlu’nun Trabzon’da gerçekleştirdiği mitingin, son yıllarda kentte CHP tarafından düzenlenen en katılımlı siyasi etkinlik olduğu belirtilirken; İstanbul adayının Karadeniz’deki ‘performansı’ da sosyal medyada gündem oldu.

TIKLAYIN - İmamoğlu Trabzon'da: Hemşehrilerim İstanbul'daki akrabalarını aramalı

“2001 krizi sonrası Erdoğan'a olan ilgi neyse 2018 krizi sonrası İmamoğlu'na olan ilginin benzer olduğu çok açık"

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, “2001 krizi sonrası Erdoğan'a olan ilgi neyse 2018 krizi sonrası İmamoğlu'na olan ilginin benzer olduğu çok açık” yorumunda bulunurken; babası Trabzonlu olan gazeteci Kadri Gürsel de şunları söyledi:

“Baba memleketim Trabzon son bir asırda büyük değişimler geçirdi. Bugün Ekrem İmamoğlu için Trabzon’un ana meydanını dolduran rekor kalabalığın enerjisi, kentin İstanbul’da başlayan bir değişimden etkilendiğini gösterdi. Bu enerji şimdi İstanbul’a yansıyacak.”

"İmamoğlu, Trabzon’da rekor düzeyde bir kalabalık tarafından karşılandı ve onların İstanbul’da milyonlarca akrabası var”

Gazeteci Murat Yetkin de, seçimlerin yenilenmesi kararının ardından İmamoğlu’nun bazı AKP’li yetkililerce Rum kökenli olmakla ‘suçlanmasına’ dikkat çekerek, “CHP’nin İstanbul adayı İmamoğlu, Karadeniz kıyısındaki Trabzon’dan gelmesi nedeniyle iktidardaki AKP’den isimlerce Rum kökenli olmakla suçlanmıştı. Bugün, Trabzon’da rekor düzeyde bir kalabalık tarafından karşılandı ve onların İstanbul’da milyonlarca akrabası var” dedi.

"İmamoğlu İstanbul’da da olduğu gibi gidip gelici oyları toplamanın ve birçok sessiz destekçiyi uyandırmanın formülünü buldu"

Osmanlı’nın son döneminde İsrail-Filistin ilişkileri üzerine çalışan ve Türkiye konusunda da çeşitli gazetelere yazan Louis Fishman da İmamoğlu’nun Trabzon mitingini şöyle yorumladı:

“CHP’li bir siyasetçi Karadeniz bölgesinde böyle bir destek almayı başarıyorsa, bu önemlidir. Trabzon ezici bir çoğunlukla AKP’nin kenti, ancak İmamoğlu İstanbul’da da olduğu gibi gidip gelici oyları toplamanın ve birçok sessiz destekçiyi uyandırmanın formülünü buldu.”

İmamoğlu: Otobüsümüzün önünü kesip sevgilerini ileten vatandaşlarımızla küçük mitingler yapıyoruz

Ekrem İmamoğlu da Karadeniz turuna dair Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Trabzon’dan Giresun’a doğru çıktıkları yolda ‘otobüsün önünü kesip sevgilerini ileten vatandaşlarla’ küçük mitingler yaptıklarını belirterek, “Beşikdüzü, Eynesil, Görele, Tirebolu, Espiye ve Keşap’daki kardeşlerimize teşekkürler” dedi.

Trabzon'daki 18 ilçenin 13'ü AKP'de, 2'si MHP'de

Trabzon’da 31 Mart’taki yerel seçimlerde AKP’nin adayı Murat Zorluoğlu kentte kullanılan oyların yüzde 64.61’ini alarak belediye başkanı seçildi. İyi Parti’nin adayı Atakan Aksoy, oyların yüzde 29.53’ünü alarak ikinci sırada kalırken; Saadet Partisi’nin adayı Hasan Saka da oyların yüzde 3.26’sını alarak üçüncü oldu. Kentteki 18 ilçeden 13’ünü AKP, 2’sini MHP kazanırken; CHP, İyi Parti ve bağımsız aday Mehmet Nuhoğlu da birer ilçede sandıktan çıkmayı başardı.