Gündem

İmamoğlu’ndan metrolardaki sabotajlara yanıt: Yasal işlemleri yürütüyoruz

11 Eylül 2023 16:26

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde metrolarda görüntülenen sabotaj eylemlerine ilişkin, “Bu tür uygulamaları yapan insanlarla ilgili yasal işlemlerimizi yürütüyoruz. Tüm bu yatırımlar, milletin yatırımları. İstanbulluya ait” dedi. 

İmamoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yıl dönümünde Eminönü’ne kadar uzattıkları Alibeyköy-Eminönü Tramvay Hattı'nı yeniden deneyimledi. 

14 duraklı hattın Feshane İstasyonu’ndan tramvaya binen İmamoğlu, yurttaşlardan gelen şikayet ve önerileri dinledi. İmamoğlu; İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin, İBB Raylı Sistem Dairesi Başkanı Ceyhun Avşar ve Metro AŞ Genel Müdürü Özgür Soy’dan hatla ilgili bilgi aldı. 

Metro ve tramvayların ulaşımın ana gövdesi olması gerektiğine vurgu yapan İmamoğlu, son günlerde metrolarda görüntülenen sabotaj eylemlerine ilişkin şunları söyledi: 

30 yıla yakındır yurt dışı seyahatlerinde gıptayla bindiğim metro ağlarının İstanbul'da da çok güçlü hale gelmesini hep birlikte sağlamalıyız. Buna da en çok vatandaşlarımızın sahip çıkması gerekiyor. Bazı eksiklerimiz olabilir. Bazı hatalarımız olabilir. Geçmişten gelen bazı imalat eksiklikleri olabilir. Bunları hızlıca toparlıyoruz. Bazen de böyle oynayan insanlar da oluyor merdivenlerimize, şuna buna müdahale eden. Bu çocuksu işlere… Çocuksu demeyelim, çocuklara da hakaret etmiş oluruz.  Çocuklar da yapmaz böyle şeyleri. Bu tür uygulamaları yapan insanlarla ilgili yasal işlemlerimizi yürütüyoruz. Tüm bu yatırımlar, milletin yatırımları. İstanbulluya ait ve çok önemli. Büyük paralar harcanıyor.

“Bu yatırımlar hepimizin yatırımları”

Şu anda biz, Cibali'ye doğru gidiyoruz. Şu gördüğünüz şu hatta, 70 metre derinliğinde, 2 bin 500’e yakın kazık çakarak, aslında bir viyadüğün üstünde gidiyoruz. Yani her ne kadar yerde bizi görüyorsanız da bunu aslında kocaman bir viyadüğün üstünde giden bir tren yolu gibi düşünebilirsiniz. Yani bunları yapmak kolay değil. Bir röntgenini çekseniz, şöyle karşıdan burayı izleseniz Beyoğlu'ndan, Kasımpaşa'dan aslında kocaman bir viyadüğün üstünde giden bir tramvay gibi düşünebilirsiniz. Onun için bu yatırımlar, hepimizin yatırımları. Büyük paralar harcayarak, insanlarımızın konforunu ve yaşamlarını güçlendiriyor.  Lütfen bütün bu hatlarımıza hem sahip çıkalım hem kullanalım hem güçlendirelim hem de işbirliği ile, sağlıklı bir ulaşıma İstanbul'da erişelim.

“Yıl sonunda da Eminönü Meydanı’nı İstanbullulara hediye edeceğiz”

Çocuklarımıza, gençlerimize güvenli bir yolculukla, çok güzel bir eğitim dönemi diliyorum. Arkamızda bir bebeğimiz de bizi izliyor. Ona da iyi yolculuklar diliyoruz. Allah bağışlasın. Annemize de onunla güzel bir ömür diliyoruz. Manzara da muhteşem. Binen aynı zamanda Haliç'in güzelliğini de görüyor. Biz, bu arada neredeyse artık milyon metrekareye varan çok güzel yeşil alan tasarımını da Haliç kıyılarına kazandırmış durumdayız. Şimdi Eminönü'ne gidiyoruz. İnşallah yıl sonuna da çok güzel bir Eminönü Meydanı’nı İstanbullulara hediye edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi yolculuklar İstanbul.”