Gündem

İmamoğlu: Katliamlara zemin oluşturan bakış açılarından, bu milleti ve bu vatanı Allah korusun

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Asım Bezirci'yi mezarı başında andı.

02 Temmuz 2022 04:09

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Asım Bezirci’nin Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret etti. Asım Bezirci, 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Otel'deki saldırı da 32 aydınla birlikte yaşamını yitirmişti. CHP milletvekili Turan Aydoğan, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın da eşlik ettiği İmamoğlu, “Asım Bezirci'nin nezdinde, bütün katledilen insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Bu tür katliamlara ve davranışlara vesile olan anlayışların zeminini oluşturan bakış açılarının ve bizzat eylemin içinde olan insanların varlığından, gerçekten bu milleti ve bu vatanı Allah korusun” diye konuştu.

İmamoğlu,  Bezirci’yi şu sözlerle andı:

Bugün Asım Bezirci'nin mezarını ziyaret ederken, aslında katledilen 33 güzel insanın, iyi insanımızın, vatandaşımızın, canlarımızın huzurundaymış hissiyle buradayız. Asım Bezirci'nin nezdinde, bütün katledilen insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Ne yazık ki tarihimizde, hepimizi çok derin üzen ve acısı hiçbir zaman dinmeyecek olan, ama aynı zamanda geleceğe doğru bakışımızda da en büyük duanın, ‘Milletimiz ve vatanımız böyle bir acıyı, böyle bir anı hiçbir zaman yaşamasın’ temennisiyle, duasıyla hareket etmemiz gerekir.

Bu tür katliamlara ve davranışlara vesile olan anlayışların zeminini oluşturan bakış açılarının ve bizzat eylemin içinde olan insanların varlığından, gerçekten bu milleti ve bu vatanı Allah korusun. O dualarla ben şahsen bugün buradayım. Hem milletvekilimiz hem Kadıköy Belediye Başkanımızla bir arada rahmetle anıyoruz, minnetle anıyoruz. Kabrine dua ediyoruz. Üzüntülüyüz elbette. Çok iyi dost Rıfat Ilgaz'la yan yana yatıyorlar. Rıfat Ilgaz'ı yazan ve onunla çok iyi dost olan birisiydi Asım Bezirci. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun.