Politika

İmamoğlu'dan Erdoğan'a: Cami avlularında miting yapıyor, insanları bölecek cümleler kuruyor!

24 Nisan 2023 13:53

T24 Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramın birinci gününde Sultan Ahmet Camii'nde yaptığı konuşmada muhalefeti hedef almasıyla ilgili, "Cami avlularında miting yapıyor, insanları bölecek cümleler kuruyor!" dedi.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Kars'ta Millet Buluşması'nda bir araya geldi.

İmamoğlu, yaptığı konuşmada, "Geçmişte bir kişi çıkıyordu 'seçimi aldım' diyordu. Bizimki milletin iktidarı... Millet İttifakı'nın iktidarı ama milletin iktidarı... Size söz, 86 milyon insanımızın iktidarı geliyor. 86 milyonun temsilcisi Kemal Kılıçdaroğlu geliyor!" ifadesini kullandı.

"Bize huzur, 86 milyona eşit bakan bir anlayış lazım"

İmamoğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Bugünün siyaset aklı, yönetici aklı memleketin her yerinde konuşarak insanlardan oy isteyen hükümet aklı milleti bölmekle, ayrıştırmakla meşgul. Milleti ayrıştırma konusunda en ufak bir duraksaması yok. Ben şaşıyorum o akla. 

20 milyon insana bir gün bile bir an bile farklı bakmadım, bakamam, bakmam. Bu bir yönetici terbiyesidir. Bu bir ahlaktır. Bundan vazgeçen, ülkesine yönetici olamaz, olmamalı. Bize huzur lazım. Bize güzel bir şehir yaşamı, güzel bir ülke yaşamı lazım. 

86 milyon insanına eşit bakan bir anlayış lazım. Bugünkü anlayış diyor ki, 'bana oy verenler abad olacak', 'oy vermeyenler bertaraf olacak'. Oy verenler yerli ve milli, vermeyenler hain, terörist! Allah aşkına, benim 86 milyon insanım yerli ve milli! Bu memleketin her karış toprağı, 86 milyon insanı, İstanbul'un da Kars'ın da Sinop'un da Antalya'nın da her metrekaresine eşit hissedarız. Birbirimizden farkımız yok. Tapusu bizim bu memleketin! Ezelden beri öyle ama özellikle Çanakkale'den, Sarıkamış'tan beri öyle... Biz milletçe bu ülkenin bölünmez parçalarıyız. Vatanın her karış toprağı bizim. Allah birliğimizi bozmasın. Varlığımıza, birliğimize, dirliğimize laf edenlere akıl versin... 

Cami avlusunda miting tepkisi

İstanbul biraz meşakkatli oldu, zor bir seçim yaşattılar bize. Demokrasi nedir? Bir oy ile kazansan bile saygı duyacaksın... 13 bin oyu bunlar yeterli görmediler, bir şeyler oldu dediler. Bir cuma namazında, bir caminin çıkışında, 'çaldılar' dedi, bu ülkenin Cumhurbaşkanı... Hırsızlar dedi... Bir tane bile hırsız bulamadınız! Yargıladınız, bir tane bile mahkum etmediniz, çıkıp milletten özür dilemediniz! Aynı akıl hâlâ cami avlularında miting yapıyor, insanları bölecek cümleler kuruyor. Varlığımız için, birliğimiz için, kucaklaşmamız için memleketini, milletini seven, ayrımcılık yapmayan, herkese eşit gözle bakan, erdemli, ahlaklı, hayatı boyunca hak, hukuk, adalet diyen 13. Cumhurbaşkanımız geliyor! 

"806 bin oyluk okkalı bir demokrasi tokadı"

İstanbul seçiminden bahsettim, Kars'a geldim... 13 bin oyla bizi yeterli görmediler, seçimi milletimizin elinden almaya kalktılar. 806 bin oyluk okkalı bir demokrasi tokadı attı milletimiz. Biz, milletin iradesine baskı kurulan hiçbir girişimi kabul etmeyiz. Nasıl ki İstanbul'da seçimi elimizden aldılar, Kars'ta da seçilen birinin seçimi elinden alınmasına, kayyum atanmasına karşıyız. 

"Bizimki milletin iktidarı"

Dün 23 Nisan'ı kutladık. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. 86 milyon insanın iktidar olmasının zamanı gelmiştir. Geçmişte bir  kişi çıkıyordu 'seçimi aldım' diyordu. Bizimki milletin iktidarı... Millet İttifakı'nın iktidarı ama milletin iktidarı... Size söz, 86 milyon insanımızın iktidarı geliyor. 86 milyonun temsilcisi Kemal Kılıçdaroğlu geliyor!"