Gündem

İmam hatip ortaokulu müdüründen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına hakaret

08 Mayıs 2023 07:32

Mersin’in Mezitli ilçesindeki imam hatip ortaokulu müdürü Mustafa Bakkal, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a hakaret etti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Bakkal, Instagram hesabında “Ne fidandı ne yiğitti ne de şehitti. Devlete kurşun sıkan bir it oğlu itti” ifadelerini kullanarak ölüm yıldönümlerinde 3 devrimci fidanı hedef aldı. Bakkal şu ifadeleri kullanıldı:

“Kimse bize, dünün militanlarına, polisleri, askerleri şehit edenlere, gariban üniversite öğrencilerini devlete karşı kışkırtıp eğitimi engelleyenlere, sokak olaylarıyla ülkenin onlarca yıl geriye gitmesine neden olan Lenin’in uşaklarına güzellemeler yaparak; bunları vatansever kahramanlar olarak göstermeye çalışmasın.”

Bakkal’ın paylaşımları eğitimciler ve yurttaşlar tarafından büyük tepki çekti.

Müdür Mustafa Bakkal, Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim müdürü olduğu dönemde okullarda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” eserinin dağıtılmasına izin vermemişti. Kamuoyunda geniş yankı bulan bu olayın ardından Bakkal, ilçe milli eğitim müdürlüğü görevinden alınmış ve ödül olarak Mezitli ilçesindeki imam hatip Ortaokuluna müdür olarak atanmıştı. Bakkal, “Nutuk” eserinin “Pedagojik açıdan çocuklara uygun olmadığını” iddia etmişti.