Gündem

İktisatçı Mustafa Sönmez serbest bırakıldı

Sönmez 'sosyal medya paylaşımları' gerekçesiyle gözaltına alınmıştı

14 Nisan 2019 07:48

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, gece saatlerinde gözaltına alınan İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez'in serbest bırakıldığını açıkladı. 

Serbest bırakılan Mustafa Sönmez, gözaltı sürecini ve suçlamaları Kartal Adliyesi önünde şöyle anlattı:

"Çarşı’daki bir enstantane o, orada 'çarşı başladı' şeklinde bir Tweet attım. Maç atmosferini paylaşmak üzere atılmıştı. Beşiktaş Bahçeşehir maçının tansiyonu yüksekti, ben de Beşiktaş fanatiği olduğum için gördüğümde paylaştım"

Sönmez, kendisine yöneltilen suçlamaların "Cumhurbaşkanı'na hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik" olduğunu söyledi. 

Sönmez, serbest bırakılmasının ardından Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı:

Mustafa Sönmez, gece saatlerinde gözaltına alındı. Sönmez, polis sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. 

Gazeteci Ayşenur Arslan, iktisatçı ve yazar Mustafa Sönmez'in gözaltına alınıp İstanbul'da bulunan Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğünü duyurdu. Arslan'ın aktardığına göre Sönmez'in gözaltına alınma sebebi sosyal medya paylaşımları.

Arslan'ın sosyal medya hesabında paylaştığı mesajı şöyle:

Mustafa Sönmez Türkiye uyurken bu sabaha karşı 3.50’de gözaltına alındı. Vatan Emniyet’e götürüldü. Gerekçe “sosyal paylaşımlar”!

"Suçlama, slogan paylaşımı"

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Sönmez'in gözaltına alınmasıyla ilgili şu bilgiyi paylaştı:

Gözaltındaki Ekonomist - Yazar Mustafa Sönmez, az önce Emniyet'te ifade verdi. 
 
Suçlamaya inanamayacaksınız: 
 
Sönmez, dün Beşiktaş Çarşı'da çektiği videoda yer alan sloganlar yüzünden Cumhurbaşkanına hakaretle suçlanıyor... 
 
Sönmez biraz sonra savcılığa sevk edilebilir...Savcı çağırmaya gerek de görmeyebilir.

Yarkadaş'ın verdiği bilgiye göre, Sönmez öğleden sonra adliyeye sevk edildi. Yarkadaş'ın 12.33'te paylaştığı mesajı şöyle:

"Ekonomist Mustafa Sönmez. az önce Kartal Adliyesi'nde getirildi. Sönmez, hem dün gece hem de seçim öncesi ve sonrası yayınladığı twitlerden dolayı suçlanıyor. İsnatlar arasında Cumhurbaşkanına hakaretin yanı sıra, halkı kin ve nefrete sevk etmek de var. Sönmez'in onlarca twiti dosyada."

Mustafa Sönmez kimdir?

Mustafa Sönmez'in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

ODTÜ  İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında  Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde  BirGüngazetesinde   köşe yazarlığı yaptı.  Mayıs 2013-2016 arası   Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan  Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.