Dünya

İklim aktivisti Greta Thunberg 3 haftalık okyanus yolculuğunun ardından Lizbon'a vardı

03 Aralık 2019 21:41

16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, Madrid'deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansına (COP25) katılmak için ABD'den başladığı yolculukta okyanusu geçerek Portekiz'in başkenti Lizbon'a geldi.

Karbondioksit gazı salınımı nedeniyle uçaklara binmeyen Thunberg, zorlu hava şartlarında katamaranla 21 gün süren okyanus yolculuğunun ardından Lizbon'a ulaştı. Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede fenomen haline gelen 16 yaşındaki Thunberg'in buradan 10 saat süren tren yolculuğu ile Madrid'e gitmesi bekleniyor.

Babası ile seyahat eden Thunberg'i karada çok sayıda çevreci aktivist genç karşıladı. 'Hoşgeldin Greta', 'Greta senin sesin bizim sesimiz' şeklinde slogan atan Portekizli gençlere ve kendisini bekleyen basın mensuplarına açıklama yapan Thunberg, "Bu mücadelede herkes öyle ya da böyle elinden geleni yapmalı" şeklinde konuştu.

Okyanus yolculuğu sırasında zaman zaman mide bulantısı sorunu yaşadığını ifade eden Thunberg, sözlerine şöyle devam etti:

"Herkesin böyle seyahat etmesini istediğim için katamaran ile okyanusu geçmedim. Bunu yaptım çünkü açık bir mesaj vermek istiyorum. O da bu şekilde sürdürülebilir bir yaşamın imkansız olduğu ve değişmek gerektiğidir. İnsanların çoğunluğunun okyanusu katamaran ile geçmesini beklemek bir saçmalık olur. Ayrıca kimseye nasıl yaşaması gerektiğiyle ilgili nasihat vermek istemiyorum."