Gündem

İflas eden Thomas Cook’un açığını İngiliz tur operatörü kapatacak

"Türkiye’ye haftada 169 uçuş planlıyoruz"

17 Ekim 2019 09:13

Geçen günlerde tasfiye sürecine giren 178 yıllık dünyanın en eski seyahat acentesi Thomas Cook'un açığını İngiliz tur operatörü Jet2holidays kapatmayı planlıyor. Jet2holidays'in Üst Yöneticisi Steve Heapy, uçuşlarını artırarak 100 uçakla göklerde olacaklarını belirtti. Heapy, "Türkiye pazarına 160 milyon sterlin yatırım yapıyoruz. Thomas Cook'tan dolayı ortaya çıkan durumu düzeltebilmek için çok sıkı çalışıyoruz" dedi.

Heapy, Thomas Cook’un iflasından sonra turist kaybını yerine koyabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.  Türkiye’de 10 yıldır çalıştıkları oteller olduğuna değinen Heapy, önceliklerinin eski çalıştıkları otellerin olduğunu, yeterli olmazsa yeni otellere bakıp, kararlı şekilde yollarına devam edeceklerini bildirdi.  Thomas Cook’un iflasının hemen sonrasında tur operatörleri olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ekibiyle toplantı yaptıklarını vurgulayan Heapy, “Bakan Ersoy ve ekibi bu konunun çözümüne çok hızlı şekilde reaksiyon gösterdiler. Sayın Bakan bu konuda çok kararlı ve sıkı çalışıyor. Kendisiyle hareket etmekten mutluluk duyuyorum. Bize verilen bütün sözler yerine getirildi.” diye konuştu.

"Türkiye’ye haftada 169 uçuş planlıyoruz" diyen Heapy, "Bunun 69 uçuşunu Dalaman’a yapacağız. Dalaman’a 2019’da 147 bin olan satışımızı, 2020 yılında 252 bin satışa çıkartmayı planladık. Dalaman’a uçmaya 2019 yılının 5 Nisan’ın da başlamıştık. 2020 yılında da 5 Nisan’dan itibaren daha fazla uçuş yapmayı planladık. Haftanın 7 günü uçtuk, 2020’de artırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.