Dünya

İdlib'de Suriye ordusuna ait savaş uçağı düşürüldü iddiası

14 Ağustos 2019 19:03

Suriye ordusu, İdlib'de stratejik önem taşıyan Han Şeyhun kasabasına doğru ilerliyor. Ordunun, 2017'de kimyasal silah iddiaları ile gündeme gelen kasabaya 4 kilometre yaklaştığı belirtildi. Bu gelişmelerin ardından, silahlı isyancıların bölgede Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürdüğü öne sürüldü.

Duvar'da yer alan habere göre; Suriye ordusunun İdlib’de kritik önem taşıyan Han Şeyhun kasabasına 4 kilometre kadar yaklaştığı belirtilirken, bölgede bir savaş uçağının düşürüldüğü iddia edildi. Muhaliflere yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hükümetine ait bir savaş uçağının İdlib’de silahlı isyancılar tarafından düşürüldüğünü öne sürdü.

HTŞ duyurdu, Şam’dan teyit yok

İdlib’i 2019’un başından bu yana kontrol eden Heyet Tahrir el Şam (eski el Nusra) da uçağı düşürdüklerini duyurdu. Sukhoi-22 model uçağın Han Şeyhun’un yakınlarında düşürüldüğü iddia ediliyor. Ancak iddia henüz resmen teyit edilmiş değil.

Kuşatma mı gelecek?

Bu iddiadan hemen önce, Suriye ordusunun Han Şeyhun’da olası bir kuşatma ile sonuçlanacak şekilde iki köy ve bir tepede kontrolü ele geçirdiği haberleri gelmişti. Suriye devlet medyası ve isyancılara yakın kaynaklara göre Suriye ordusu, son operasyonlar ile Kafr-Ayn ve Aas köylerinin yanı sıra Tell Aas Tepesi’nde kontrolü aldı.

Han Şeyhun’un etrafının sarılmaya başlanması anlamına gelen bu gelişmenin ardından, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre ordu kasabaya 4 kilometre kadar yaklaşmış durumda. Reuters’a isim vermeden konuşan silahlı muhalif bir komutan ise ‘2014’ten bu yana isyancıların elinde olan kasabanın büyük tehlike altında olduğunu’ savundu.

Han Şeyhun neden önemli?

Han Şeyhun 2017’de, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye hava saldırısı düzenlemesine yol açan sarin gazı iddiaları ile gündeme gelmişti. Kasaba, Şam-Halep yolu üzerinde stratejik bir noktada bulunuyor.

İdlib vilayeti, Rusya ile Türkiye arasındaki çatışmasızlık bölgesi mutabakatının fiilen uygulanamaması sonrasında bu yılın başında Heyet Tahrir el Şam’ın (eski el Nusra) eline geçmişti. Suriye ordusu bu gelişmenin ve silahlı muhaliflerin mutabakat uyarınca çekilmemesinin ardından, vilayetteki operasyonlarını yeniden başlatmıştı. Son olarak önceki hafta ilan edilen ateşkes de uzun süreli olmamıştı.