Gündem

İddianamenin detayları ortaya çıktı: Nihal ve Bahar Candan kardeşler hakkında dikkati çeken ifadeler!

“Bu organizasyonu birlikte yönetiyorlardı..."

16 Mayıs 2024 08:23

Sosyal medya fenomenleri Nihal Candan ve Bahar Candan kardeşlerin de arasında yer aldığı 22 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar’ın haberine göre, Küçükçekmece Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan 122 sayfalık iddianamede, ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından Nihal Candan’ın (Gülnihal Çiçek) 8 yıldan 24 yıla kadar, Alisya Bahar Candan’ın ise 14 yıldan 48 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede, şüpheli, mağdur ve tanık ifadelerine de yer verildi.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen şüpheli Ahmet Faruk Mercan,taşradan İstanbul’a getirilen ve ucuz araç vaat edilen mağdur adaylarının gözlerini boyama ve oyalama sürecinde lüks restoranda yapılan toplantılarda Candan kardeşlerin katıldığını ve bu toplantılarda para ile ilgili konuşmalar yaptıklarını” ileri sürdü.

Tanık Ömer Şeker de “Sosyal medya ünlüleri Nihal Candan ve Bahar Candan, bu suç örgütünün içindedir. Kara para aklama faaliyetlerinin bir kısmı bu şahıslar üzerinden yapılır. Nihal Candan, Onur’un kasası konumundadır. 2018’de Onur Apaydın, Nihal üzerine bir güzellik salonu açtı. Kara para aklama faaliyetini bu güzellik salonu ve zayıflama merkezi üzerinden devam ettirdi. Bahar Candan üzerine de bir satış sitesi kuruldu. Bu satış sitesi üzerinden yapılan işlemlerle kara para aklanıyordu. Para aklama işi dışında özellikle Kars’tan gelen mağdur grubu Etiler’de yapılan yemekli toplantıya davet edilirdi. Bu toplantılarda Bahar Candan ve Nihal Candan da bulunurdu. Bu şekilde mağdurların gözü boyanırdı. Mağdurların ‘Bunlar zengin insanlar, böyle şeylere tenezzül etmezler’ diyerek daha rahat davranmaları sağlanırdı” diye ifade verdi.

Şüpheli Uğur Akgün de “Bu organizasyonu birlikte yönetiyorlardı. Onur Apaydın’ın kazandığı para bu bayanlara transfer ediliyordu. Suçun işlenmesi sonrasında karapara aklama faaliyetlerini Bahar Candan ve Nihal Candan yapıyordu. Üzerime kayıtlı şirketin hesaplarındaki para trafiği incelenirse bu durum ortaya çıkartılabilir” dedi.