Gündem

Van'da mültecileri taşıyan midibüse ateş açıldı: 1 çocuk öldü, 12 kişi yaralandı

Valilik olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu

03 Temmuz 2022 23:18

Van'da Karahisar köyü yakınlarında mültecileri taşıyan midibüse jandarmanın 'dur ihtarına uymadığı' gerekçesiyle ateş açıldığı iddia edildi. Olayda 1 çocuğun öldüğü öne sürülürken, 4'ü ağır 12 yaralının olduğu kaydedildi. Van Valiliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ölü ve yaralı sayısını doğrulurken; kontrol noktasında durmayan aracın lastiklerine ateş açıldığını, seken kurşunların bazı göçmenlere isabet ettiğini belirtti. 

Gazete Duvar'ın, sınıra yakın olan Karahisar köyünün muhtarı Kemal Tosun'a dayandırdığı haberine göre olay bugün saat 16.00 civarında köy yakınında gerçekleşti. Jandarma kontrol noktasına yaklaşan bir midibüs dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştı. Jandarmanın midibüse ateş açması sonucu dört yaşındaki bir çocuk öldü.

Yaralanan 12 kişi ise çevredeki hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan dördünün durumunun ağır olduğu öğrenildi. Midibüste bulunan 30 kişi ise gözaltına alınarak ilçe jandarma karakoluna götürüldü.

Van Valiliği: Aracın lastiklerine ateş açıldı, seken kurşunlardan 1 göçmen hayatını kaybetti 

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"3 Temmuz 2022 günü saat 16.00 sıralarında Saray ilçesi Koçbaşı-Turan mahalleri istikametinden Karahisar Mahallesi'ne seyir halindeki şüpheli araç, jandarma görevlileri tarafından Karahisar Mahallesi girişindeki kontrol noktasında durdurulmak istenmiştir. Şoförünün ‘dur’ ihtarına uymayıp jandarma personelinin üzerine doğru sürdüğü aracın durdurulabilmesi amacıyla, aracın lastiklerine ateş açılmıştır. Lastikler patlatılmak suretiyle araç durdurulmuştur. Aracın göçmen kaçakçılığında kullanıldığı ve içerisinde 40 düzensiz göçmen olduğu tespit edilmiştir. Meydana gelen olayda seken kurşunlardan 1 göçmen maalesef hayatını kaybetmiş, 12 düzensiz göçmen ise hafif şekilde yaralanmıştır. Olaydan sonra kaçan göçmen kaçakçısı ve aracın şoförüne yönelik yakalama çalışması devam etmektedir. Yaşanılan üzücü olayla ilgili olarak ilgililer hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır," 

Bu haber detaylı doğrulama ve inceleme altına alındı, haber içeriği teyit edildi...