Gündem

İddia: Ordu Valisi İmamoğlu’na ve destekçilerine küfür etti

"Canan Kaftancıoğlu'nu itibarsızlaştırmaya çalıştırdı; İmamoğlu destekçilerine ‘Si…ler' kelimesini kullandı"

14 Haziran 2019 10:53

AKP'nin talebi doğrultusunda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimini iptal etmeninin ardından mazbatası elinden alınan CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun Ordu Havaalanı’nda yaşadığı VIP krizinin yankıları sürüyor. Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclis Başkanı Ümit İşbakan, VIP krizinden günler önce Ordu Valisi Seddar Yavuz'un İmamoğlu'na ve destekçilerine küfrettiğini iddia etti.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Valisi Sedddar Yavuz’un, Ekrem İmamoğlu ve ona gönül verenlere, 10 Mayıs’ta makamında yaptığı bir kabülde, küfür ettiğini iddia etmiş, buna şahit olarak da ziyarete katılanları göstermişti. Sözcü'de yer alan habere göre, söz konusu ziyarette bulunan isimlerden Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclis Başkanı Ümit İşbakan, vekil Adıgüzel’in iddiasını doğruladı. Engellilerin sorunları ve çözüm önerilerine yönelik konuşmak için Ordu Valisi Yavuz'u 10 Mayıs 2019 tarihinde makamında ziyaret ettiklerini belirten İşbakan, Vali’nin İmamoğlu'na destek verenler için, “si….ler ” ifadesini kullandığını iddia etti.

İşbakan, valinin makamında yaşananlar ile ilgili şikayet dilekçesi yazarak, Cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

"İmamoğlu'na destek verenlere küfretti"

İşbakan, ıslak imzalı şikâyet dilekçesinde, “İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini kazanan İmamoğlu ve ona destek verenlerini İmamoğlugiller diye nitelendirmiş, sosyal demokrasinin yanlış bir düşünce olduğunu ve dış güçlere hizmet ettiğini, Kemalizmin bu olmadığını, hemşehrimiz Canan Kaftancıoğlu'nu itibarsızlaştırmaya çalışmış bu düşünceye sahip olan insanların hepsine maalesef, ‘Si…ler' kelimesini kullanmış, ziyarette bulunan herkese istinaden sizlerin farklı farklı siyasi düşünceleri olabileceğini ve kendisinin umrunda dahi olmadığını, Vali İmamoğlu'nun belediye tabelasında T.C. eklemesine de T.C. olsa ne olur, çok da önemli değil diyerek küçümsemiştir” ifadelerine yer verdi.

İşbakan, “Yaşananların bir devlet adamına yakışmadığını” söylediği dilekçesinde, yaşananları talihsizlik olarak nitelendirip kamuoyu ile paylaşmadığını belirterek, Ordu Havaalanı'nda İmamoğlu'nun yaşadıklarından sonra kamuoyu ile paylaşma kararı aldığını aktardı.

Yaşananlardan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak rahatsızlık yaşadığını belirten İşbakan, dilekçesinin sonunda, “Kamuoyunu aydınlatıp, Cumhuriyet savcılarına gereğini yapılmasını arz ederim” dedi.c