Gündem

İddia: İyi Parti'nin Ankara adayı netleşti; aday, CHP'den

23 Ocak 2024 22:24

İyi Parti'nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayı olarak Mansur Yavaş'ın karşısına, eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Cengiz Topel Yıldırım'ı koyacağı öne sürüldü.

31 Mart yerel seçimlerine 81 ilde "hür ve müstakil" olarak girme kararı alan İyi Parti'nin merak edilen Ankara adayı netleşti. 

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre İyi Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevi sürecinde başdanışmanlığını da yapan Cengiz Topel Yıldırım’ı aday göstermesine kesin gözüyle bakılıyor.

İddiaya göre, geçen hafta müzakerelerin yürütülmesinin ardından Cengiz Topel Yıldırım, Akşener ile son kez görüştü ve uzlaşı sağlandı. Yıldırım’ın Çarşamba günü İyi Parti Genel Merkezi’nde yapılacak bir törenle kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Bir dönem eski ABB Başkanı Melih Gökçek'in ekibine karşı yarışıp seçimi kazanarak Ankaragücü Spor Kulübü başkanlığı da yapan Yıldırım 2014’te de CHP'den Ankara büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayı oldu. Ancak CHP yönetimi Mansur Yavaş’ı tercih etti.

2016’dan itibaren eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını üstlenen Yıldırım'ın adı 2019'da da Yavaş’ın adaylığı kesinleşmeden önce konuşuldu. Yıldırım aday gösterilmediği bu iki seçimde de CHP'den getirilen ilçe adaylıklarını kabul etmedi.