Gündem

"İçki satan lanetlenmiştir" yazan mektuplar, tekel bayilerine yollandı

08 Nisan 2021 15:09

Türkiye'nin birçok ilinde tekel bayi esnafları içinde “İçki ve uyuşturucu üreten, dağıtan, alan, satan, eken, biçen, özendiren ve aracılık edenlere lanet edilmiştir”  yazan mektuplar aldı. 

Konya, Ankara ve Ordu illeri başta olmak üzere birçok kente giden mektuplar sonrası Türkiye Tekel Bayiiler Platformu Kurucu Özgür Aybaş, "Tarikatlardan, bazı camilerde görev yapan imamlar kendilerine görev mi verilmiş bilmiyorum ama insanlara bu tarz mektupları gönderiyorlar, üstüne bir de dükkanlara gelip sözlü tebliğde bulunuyorlar” diyerek duruma tepki gösterdi.

BirGün'den Gülce Kapkın Tekin'in haberine göre, mektuplarda yer alan ayrımcı ve özel hayata müdahale eden ifadelerin de altını çizen Aybaş, sözlerini şöyle noktaladı:

“Biz bu insanların bulunduğu cemaatlere, tarikatlara gitsek, siz niye alkol almıyorsunuz desek bu düşünce özgürlüğüne müdahaleye girmez mi? Fakat onlar bize geldiği zaman, biz onları eleştirince sadece fikir beyan etmiş oluyorlar. Bunlar bizim tebliğimiz diyerek işin içinden çıkıyorlar. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Biz dini bilmiyor muyuz? Bu yapılan tamamen farklı bir uygulama, bu da aslında bir suç.”