Gündem

İBB'den "Seyrantepe’de 65 katlı belediye hizmet binası" haberlerine dair açıklama

14 Eylül 2019 15:08

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun "İBB hizmet binası Seyrantepe'ye taşınacak" haberlerine dair açıklama yaptı. Ongun "Seyrantepe’de 65 katlı belediye hizmet binası yapılacağına dair haberler doğru değildir" dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Ongun şöyle söyledi:

"Seyrantepe’de 65 katlı belediye hizmet binası yapılacağına dair haberler doğru değildir. İmar Komisyonumuzca 65 katlı hizmet binası projesi iptal edilmiş olup söz konusu karar meclis tarafından onaylanmıştır. Bu alanda sadece park ve sağlık donatıları yer alacaktır."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın döneminde, Seyrantepe'de 65 katlı belediye hizmet binası yapılması planlandı. Ancak AR-GE çalışmaları ile 'İBB'nin tarihi yarımada içinde kalmasının daha doğru olacağı' gerekçesiyle bu projeden 2015 yılında vazgeçildi. İBB'nin 12 yıl önce Seyrantepe'ye yapmak istediği hizmet binası konusu yeniden gündeme geldi. 12 yıl içinde çeşitli tarihlerde değişikliğe uğrayan Seyrantepe hizmet binası imar planları, 2017 yılında yapılan değişikliğe yapılan itiraz üzerine İBB Meclisi'nin Eylül ayı toplantılarının gündemine alındı. İBB Meclisi oy birliğiyle, söz konusu arazi ile ilgili yapılmış olan imar planlarını iptal ederek, 2007 yılında yapılan plan koşullarına dönülmesi kararı aldı. Topbaş döneminde söz konusu araziye, 65 katlı bir gökdelen yapılması planlanmıştı. Yapılaması planlanan gökdelen içerisinde, belediye hizmet birimlerinin yanı sıra AVM, sağlık tesis alanı, rezidans, konaklama tesisleri, otel, motel, kongre ve kültür merkezi yer alacaktı.

"Sivil toplum kuruluşları, şehir plancılarının katılımı ile yeni bir proje hazırlanacak"

İBB'nin 2007 planlarına dönerek Seyrantepe'ye hizmet binası yapması, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kütüphane projesine de olanak sağlayacak. İmamoğlu, Saraçhane'deki Başkanlık Sarayı'nın arkasında yer alan 'B' blok hizmet binasını kütüphane yapma sözü vermişti.

DHA'da yer alan habere göre CHP'li bir meclis üyesi konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Bu plan değişikliğiyle gökdelen projesinden vazgeçilmiş oldu. Başkan İmamoğlu'nun hedeflerinden biri olan, hizmet binasını kütüphane yapma projesi de böylelikle gerçekleşecek. Sivil toplum kuruluşları, şehir plancılarının katılımı ile Seyrantepe'ye yeni bir proje hazırlanacak. Ama bu gökdelen olmayacak. Kütüphane olacak olan Saraçhane'deki hizmet binasındaki belediye birimleri de Seyrantepe'ye taşınacak".