Gündem

İBB'de Atatürk portresini indirenler ortaya çıktı

İBB, "Portreyi İmamoğlu'nun görevlendirdiği kişiler şahsa özel olduğu gerekçesiyle aldı" demişti

13 Mayıs 2019 16:51

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini iptali sonrasında mazbatası alınan Ekrem İmamoğlu'nun odasındaki Atatürk portresinin kimin tarafından kaldırıldığı tartışmalara neden oldu. Söz konusu iddialarla ilgili İBB'den gelen açıklamanın ardından konuya ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, İBB'nin açıkladığı gibi portrenin İmamoğlu ekibi tarafından değil, belediye çalışanları tarafından kaldırıldığı görülüyor.
 
YSK tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenme kararı ve beraberinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptali kararı verilmişti. İptal kararının ardından, İmamoğlu’nun başkanlık makamına astırdığı Atatürk portresi tartışma konusu olmuştu.

İmamoğlu’nun ekibi, Atatürk resmini Başkan’ın belediyeye hediye ettiğini söyleyerek almak istemedi. İddiaya göre; ekip belediyeden ayrılmak üzere iken, tablo son anda yerinden söküldü ve gitmek üzere olanlara verildi. Bu bilginin kamuoyuna yansıması ile birlikte İBB açıklama yapmış ve şöyle demişti:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makam odasındaki Atatürk Portresi’nin bulunduğu yerden kaldırıldığı yönündeki bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve iddialara ilişkin yapılan incelemede; Sayın Ekrem İmamoğlu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen Kubilay Bayrak ve Başkan Danışmanı Murat Ongun’un özel asistanı Burcu Ciner tarafından 07 Mayıs 2019 tarihinde Başkanlık makamındaki özel eşyalarla birlikte Atatürk Portresi de ‘şahsa özel' olduğu gerekçesiyle alınmıştır.”

Ancak Odatv'nin yayınladığı haberdeki görüntüye göre tabloyu önden tutan ve makamdan çıkaran kişilerden öndeki İBB Özel Kalem personeli Sezgin İli. Tabloyu diğer ucundan tutan kişi ise yine İBB Özel kalem personeli Mustafa Karabıyık. İki personelin de özel kalemde odacı olduğu ve İBB Genel sekreteri Hayri Baraçlı’nın talimatıyla tabloyu yerinden kaldırdıkları belirlendi.