Gündem

"İBB" adına internet sitesi açıp "sahte plaka" satanlara operasyon: 19 gözaltı

13 Eylül 2023 12:14

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) adına internet sitesi açıp sahte plaka satanlara yönelik sekiz ilde operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 19 kişi gözaltına alınırken İBB'nin 110 milyon zarara uğratıldığı, bu yöntemle 12 milyon lira elde edildiği tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları Bürosu koordinesinde yürütülen “Nitelikli Dolandırıcılık" ve “Resmi Belgede Sahtecilik" soruşturması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte servis plakası üreten ve satan kişiler olduğunu belirledi. 

Ekipler, konuyla ilgili yaptıkları incelemelerde bazı kişilerin İBB adına sahte bir internet sitesi açarak buradan servis taşımacılığı yapmak isteyen kişilere web sitesi bağlantısı attıkları, bu bağlantılar sayesinde güven kazandıklarını belirledi. 

Noterleri de yanılttılar

Şüphelilerin açtıkları sahte internet sitesi ve sahte karekodlarla noterleri de yanılttıkları, sahte servis plakalarını yetkisiz kişiler adına noterde tescil ettirdikleri böylece sahte üretilen plakaların hileli yöntemle kamu kurumu nezdinde resmiyete kavuşturulduğu saptandı. 

Yaklaşık 110 milyon lira kamu zararı

Bu şekilde toplam 37 sahte plaka kullanan servisin taşımacılık yaptığı, şüphelilerin bu yöntemle güncel enflasyon değerleriyle yaklaşık 12 milyon elde ettikleri öğrenildi. Belediyeye ödenmesi gereken paranın şüphelilerin eline geçmesiyle de yaklaşık 110 milyon lira kamu zararı oluştuğu, sahte plakayla taşımacılık yapan kişilerin fahiş fiyat uygulamalarıyla yurttaşları da mağdur ettikleri tespit edildi.

Eş zamanlı operasyon

Ekipler, çalışmalarının ardından şüphelilere yönelik operasyon düzenledi. 

İstanbul merkez olmak üzere Adana, Kayseri, Yozgat, Rize, Kastamonu, Sivas ve Antalya’da eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 19 şüpheli yakalandı. Üç şüphelinin benzer suçlardan cezaevinde olduğu, bir şüphelinin ise yurt dışında olduğu belirlendi. Gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri devam ediyor. (DHA)